Ładowanie

Łauma – zagadki, demony i bogowie ziem Jadźwingów

Łauma – zagadki, demony i bogowie ziem Jadźwingów

Dorotka to kilkunastoletnia dziewczynka, która przeniosła się z wielkiego miasta na dalekie kresy do wsi Łojmy niedaleko Szurpił. Dlaczego Dorotka się przeprowadza? Jakie przyjaźnie zawarła w lasach otaczających wieś? Wszystkiego dowiecie się z pięknej opowieści w formie komiksu, która daje wiele do myślenia nie tylko młodym odbiorcom.

Tytuł: Łauma
Autor: Karol Kalinowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Miejscowość wydania: Warszawa
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 84
Oprawa: Twarda

Wielkie zaskoczenie

Trzymając książkę w dłoniach spodziewałem się typowej historii dla dzieci, zważając na treść płynącą z obrazków oraz ich prostotę. Jakże wielkie było moje zaskoczenie, gdy po przeczytaniu oraz zobaczeniu pięknych ilustracji nasunęło mi się wiele pytań na temat moralności oraz zmiany sposobu postrzegania świata w historii ludzkości.

Komiks według mnie jest formą niezobowiązującą pod względem przemyśleń. Wydaje mi się, że większość ludzi nie podchodziłaby do tego typu literatury w sposób analityczny. Łauma jest ewenementem. Historia kilkunastoletniej Dorotki zobrazowana jest nie tylko za pomocą tekstu, ale także wielu cudownych ilustracji pokazujących wyobrażenia autora na temat demonów i bogów z mitologii Bałtów. To historia wielu uczuć, których  każdy z nas doświadczy. Rozłąka, przeprowadzka czy utrata bliskich są wydarzeniami, które w pierwszej chwili mogą nas smucić. Z każdego z nich możemy jednak wyciągnąć wnioski i mądrzejsi iść z podniesioną głową przez resztę naszego życia.

Łauma, wydanie III. Źródło grafiki: www.kultura.com.pl

Emocje jak prawdziwe

Dorotka nie dość, że pokazuje nam swój świat, to daje też coś o wiele bardziej cennego. Uczucia w niej drzemiące to radość i smutek, które się uzupełniają. Strach i odwaga są nieodłączną częścią naszego życia i towarzyszą nam tak samo jak Dorotce. Te wszystkie emocje znajdziecie w książce. Dorotka uczy nas też o wartościach, tak często zapominanych we współczesnych czasach, jak przyjaźń i miłość. W całą historię wplecione zostały także siły nie z tego świata, jakimi są demony i bogowie z czasów przedchrześcijańskich. To sprawia, że komiks nie tylko posiada silny przekaz moralizujący, ale także przekazuje wiedzę o korzeniach naszej kultury, co bardzo mnie ucieszyło.

Współczesny świat i jego korzenie

Mieszanie nowoczesności z mitami powoduje pewien dysonans. Spójnikiem pomiędzy tymi dwoma światami staje się nie tylko główna bohaterka, ale także jej rodzina. Wiele momentów opisanych w komiksie wzbudza w czytelniku silne emocje, tym samym dając mu możliwość współprzeżywania, refleksji nad wyborem drogi przez życie, która nie zawsze jest łatwa, a często wymaga wiele odwagi i poświęcenia.

Papierowy magnetofon

Komiks polecam nie tylko dzieciom, ale głównie dorosłym, którzy chcieliby ożywić w sobie wewnętrzne dziecko pełne radości i beztroski z akceptacją popełnianych przez siebie błędów. Jeżeli jakiś obraz jest w stanie przywołać w głowie smak, to ten komiks jest w stanie „odtwarzać w głowie” muzykę. Przed sięgnięciem po książkę, koniecznie odsłuchajcie pięknej ballady Always On My Mind Elvisa Presleya. I dajcie znać, jak podobała Wam się niezwykła przygoda Dorotki oraz świat wykreowany przez twórcę komiksu.

Łauma, wydanie III. Źródło grafiki: www.kultura.com.pl

Komiks można zakupić na stronie wydawnictwa: Kup książkę

Autor: Szymon Gilis
Korekta: Adrianna Aminae Janusz
Stworzone w ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę