Ładowanie

Muzyczna wiosna 2020

Muzyczna wiosna 2020

Muzyka to najlepszy lek dla duszy. Dlatego chcę podzielić się z Wami folkowymi dźwiękami, które o tę duszę zadbają, utulą i sprawią, że się uśmiechnie. O ciało będziecie musieli zadbać sami 😉

MADRUGADA

Energia, radość, zachwyt pięknem świata… To pierwsze określenia przychodzące na myśl podczas słuchania istniejącego od 2014 roku zespołu.

Madrugada tworzy muzykę, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Fuzja flamenco z elektroniką i jazzem to coś, czego jeszcze w polskiej muzyce nie było. Mistrzowski wokal, świetni instrumentaliści i wspaniałe tancerki tworzą niezapomniane widowisko. A projekt „Flamenco ze słowiańską duszą” to jest dopiero unikat! Jeśli teraz pomyślałeś, drogi Czytelniku, że to połączenie niemożliwe, posłuchaj reinterpretacji ludowych piosenek ukazujących ich podobieństwo do palo flamenco. Jeśli uda Ci się ta sztuka o poranku, Twój dzień zacznie się przepięknie. Przecież madrugada to właśnie poranek!

Strona zespołu  Facebook

OREADA

Zauroczenie od pierwszych dźwięków. Nie wiem, czy to za sprawą teledysku, na którym widać autentyczną radość z grania wszystkich muzyków (link poniżej), czy to bezpretensjonalne, piękne aranżacje i wokal, który trafia prosto w serce, a może teksty nawiązujące do folkloru, niektóre poważne, inne z przymrużeniem oka, a wszystkie zaskakująco bliskie mojej wrażliwości i uniwersalne.

06.03.2020 roku miała miejsce premiera płyty Mówili mi ludzie, która jest podsumowaniem dotychczasowej drogi zespołu. Jedenaście utworów nagranych „na setkę” to zaproszenie w niezwykłą podróż. Dajmy się zaprosić.

Strona zespołu Facebook

KOSY

Kosy to niezwykłe głosy i muzyka, co duszę przenika. Mogłabym na tym poprzestać, ale jak tu nie napisać o tym, że zespół interpretuje tradycyjne pieśni z towarzyszeniem rozmaitego instrumentarium: harmonium, liry korbowej, bębnów obręczowych, skrzypiec i instrumentów perkusyjnych, tworząc klimat, od którego nie można się oderwać, za którym się tęskni. Jeśli lubicie śpiew biały i eksperymenty wokalne, Kosy są zespołem, który pokochacie.

Facebook

ŁYSA GÓRA

Łysą Górę znam od lat i do niedawna bliższe było mi ich heavy folkowe granie, ale pewnego wieczoru posłuchałam „Oj Dolo” (link poniżej) i wpadłam po uszy.

Akustyczna odsłona zespołu to połączenie białego śpiewu z brzmieniem instrumentów takich jak fidel płocka, saz, bęben sznurowy, didgeridoo, drumla i djembe. Siedmiu wspaniałych muzyków, przemyślane aranżacje, harmonie wokalne i emocje wahające się od wzruszenia aż do ekstatycznej radości to chyba najlepsza rekomendacja. A jak to brzmi na żywo!

Strona zespołu Facebook

CHŁOPCY KONTRA BASIA

Jeśli kiedykolwiek byliście na koncercie Basi i chłopaków, to wszystko jest jasne. Jeśli znacie ich z nagrań, również wiecie, dlaczego się tu znaleźli.

Jeśli jednak jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z ich twórczością, mam ogromną przyjemność zaprosić Was właśnie teraz do świata czarmistrzów, w którym spotkacie dziwożonę zielarkę, króla węża, odwiedzicie czarne miasto, dowiecie się, co przez 107 lat można robić w zamknięciu, a także poznacie historię mrówki zombie… 😀 A to dopiero początek niezwykłej muzycznej przygody!

Facebook

 

Jeśli chcielibyście podzielić się muzyką, która dla Was jest lekiem na całe zło, piszcie w komentarzach. Dzielmy się muzyką!

Autor tekstu: Adrianna Aminae Janusz
Korekta: Adrianna Aminae Janusz

Stworzone w ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0

Powyższe zestawienie jest subiektywne i przedstawia opinie autorki.