Ładowanie

Słowiańskie Abecadło. B Jak Bies, czyli nie taki demon straszny

Słowiańskie Abecadło. B Jak Bies, czyli nie taki demon straszny

Zbiór wierszy B jak Bies jest drugim tomem w serii ABC Mitów Świata. Tym razem udajemy się do świata mitów najbliższych mojemu sercu, bo słowiańskich.

Tytuł: B jak Bies
Autorzy: Natalia Hluzow , Martyna Pawlak
Wydawca: Merlin Publishing
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 56
Okładka: Twarda

Książeczka odpowiada na potrzeby coraz większej liczby rodzin  w Polsce poszukujących źródeł inspiracji i edukacji  dla swoich pociech. Licząc, w myśl przysłowia  „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, że zasieją ziarno, które w przyszłości wykiełkuje dając plony w postaci zainteresowania kulturą naszych przodków.

B jak Bies. Zdjęcie: Karol Grabowski. CC- BY- SA 3.0

Bez strachu

Aby oswoić dzieci ze słowiańskimi demonami skorzystano z zbiegu odzierającego demony ze swoich (czasami) brutalnych właściwości. Brak przemocy powoduje, że tomik nadaje się do poczytania pociechom przed snem bez powodowania problemów z zaśnięciem, czy z wywoływaniem u maluchów nocnych koszmarów. Konsekwencją przyjętej konwencji  jest oswojenie dzieci ze słowiańskimi demonami w taki sposób, by stały się one pozytywnymi towarzyszami w codziennym odkrywaniu świata.

B jak Bies. Zdjęcie: Karol Grabowski. CC- BY- SA 3.0

Przyjazne wiersze o demonach

Wiersze nie są ciężkie i długie na tyle, żeby dziecko zdążyło się zniechęcić. Opowiadają w możliwie najprostszy sposób o 22 demonach, które towarzyszą nam od zarania dziejów. Ważną zaletą książeczki jest możliwość nauki alfabetu. Przeczytać w niej można w żartobliwy sposób odpowiedni dla najmłodszych dzieci m.in. o Czarcie – który miesza w głowie i psuje zdrowie, o Domowiku – co za piecem śpi, o Gnieciuchu – który dokucza podczas snu, o Isetkach – co dają ludziom dużo szczęścia, o Jaroszku – co ciągle ucieka, o Leszym – co jest obrońcą lasu, ale także o złudnej Rusałce i Wilkołaku. 

B jak Bies. Zdjęcie: Karol Grabowski. CC- BY- SA 3.0

Barwna przygoda

Książka jest także zbiorem pięknych kolorowych ilustracji Martyny Pawlak. Ilustracje te przykuwają uwagę dzieci i pozwalają wyobrazić sobie, o czym właśnie w wierszu jest mowa; pobudzają i rozwijają wyobraźnie.  Tym samym, możemy spodziewać się, że pociecha obsypie nas milionami pytań. Pamiętajmy, że poprzez czytanie maluchy uczą się uważnie słuchać, obserwować, a także wzbogacają słownictwo. Uważam, ze książka jest idealnym pomysłem dla najmłodszych, aby mogły wnikać w temat wierzeń naszych przodków w sposób wesoły, żartobliwy i pouczający.

Jeśli nie wiecie od czego zacząć w edukacji najmłodszych będzie to propozycja idealna dla was! KUP KSIĄŻKĘ

B jak Bies. Źródło grafiki: www.merlin.pl

Autor tekstu: Karol Grabowski
Stworzone w ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0