Ładowanie

“Borka i Sambor”- Postrzyżyny

“Borka i Sambor”- Postrzyżyny

Od Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otrzymałem komiks “Borka i Sambor” o podtytule Postrzyżyny. Sposób narracji, opowieść oraz sposób prezentacji urzekł mnie tak bardzo, że postanowiłem w ramach promocji przedstawić pokrótce ten wolumin będący jednym z najlepszych przykładów w jakiej formie można najmłodszym przybliżać naszą rodzimą kulturę i historię.

Borka i Sambor – 1 – Postrzyżyny. Zdjęcie: Karol Grabowski. CC- BY- SA 3.0

Tytuł: Borka i Sambor – Postrzyżyny

Scenarzysta: Elżbieta Żukowska

Ilustrator: Karol “KRL” Kalinowski

Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Seria: Borka i Sambor

Liczba stron: 28

Oprawa:miękka

Data wydania: 11.09.2017 r.

Słowem wstępu trochę informacji o autorach

Elżbieta Żukowska – Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych. W pracy badawczej zajmuje się mitem słowiańskim oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych.

Karol KRL Kalinowski – Jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce. Magister sztuki po kierunku projektowanie graficzne, pracuje jako bibliotekarz. Komiks jego autorstwa pt. Kościsko zdobył Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016.

Teraz przejdźmy do naszej historii

Głównymi bohaterami opowieści są dzieci – Borka i Sambor, mieszkające w okolicy grodu Popielidów we wczesnym średniowieczu. Postacie szukają pomysłu na prezent na postrzyżyny ich przyjaciela Siemowita, który w tym dniu miał być poddany obrzędowi postrzyżyn. Jednocześnie w tym samym dniu takie samo wydarzenie ma się odbyć w grodzie Popiela.

Sprawę wyboru prezentu komplikuje spotkanie napadniętej i ograbionej przez bandę dzieci z grodu Popiela Kalinki oraz wyłowienie z rzeki tak samo potraktowanego Siemowita. Borka i Sambor pokazując swoją odwagę postanawiają odzyskać skradzione przedmioty. Znajdują grupę w lesie gdzie znęca się ona nad zwierzętami oraz pielgrzymami, którzy podróżowali przez tą okolicę i nie zostali przyjęci w grodzie. Dzięki odwadze dzieci i pomocy Leszego udaje się zadość uczynić dzieciom Popiela poprzez atak myszy oraz odzyskać zrabowane przedmioty. Wędrowcy zostają zaproszeni na postrzyżyny Siemowita przez jego tatę Piasta gdzie czynią honory. W podzięce za gościnę wróżą Siemowitowi dobrą przyszłość oraz zostawiają dary.

Borka i Sambor – 1 – Postrzyżyny. Zdjęcie: Karol Grabowski. CC- BY- SA 3.0

Piast prezentuje tutaj archetyp słowiańskiej gościnności pomimo niemożności.
Opowieść bezpośrednio nawiązuje do legend i mitów założycielskich, takich jak „O Piaście Kołodzieju” oraz „O Popielu, którego myszy zjadły”. Dodatkowo zostaje przytoczony cytat z Kroniki polskiej Galla Anonima. Nie brakuje też tu innych bohaterów i nawiązań do demonologii słowiańskiej, czy legend.

Historia początków państwa Polskiego jest dość trudną dziedziną do przybliżania i zainteresowania dla najmłodszych dlatego uważamy że kolorowy komiks jest najlepszym do tego medium. W komiksie bohaterowie bez zbędnych opisów od razu są wplątani w wir wydarzeń. Taka dynamika dużo łatwiej jest w stanie przykuć uwagę dzieci. Dodatkowo forma rysunkowa pozwala przedstawić też symbole i nawiązania do znaleziska archeologiczne związane z przedchrześcijańskimi wierzeniami naszych przodków. Chłopcy na szyjach noszą zawieszki toporkowate tzw. topór Peruna, można też dostrzec drewnianą figurkę Świętowita wolińskiego oraz drewnianą figurkę konika nawiązującą do znalezisk z terenów Polski i interpretowanych jako właśnie zabawka dla dzieci. Miłym zaskoczeniem jest przeczytać w komiksie o Strzydze, Doli, Mokoszy, Borowym, Lichu czy żercy. Na ostatniej stronie znalazł się słownik tych pojęć gdzie zostają przełożone na przystępny dla dzieci język dzięki czemu prosto będzie maluchom wytłumaczyć słowa które mogą być dla nich nowością.

Obecnie seria Borka i Sambor liczy 4 tomy:

Borka i Sambor – 4 – Mieszko.
Borka i Sambor – 3 – Smok.
Borka i Sambor – 2 – Myszy.
Borka i Sambor – 1 – Postrzyżyny.

Mam nadzieję że w przyszłości uda mi się pozostałe 3 także zrecenzować.

Borka i Sambor – 4 – Mieszko. Źródło grafiki: www.gildia.pl

Jednocześnie najnowszy tom 4 ukazał się niedawno w sprzedaży:
Borka i Sambor – 4 -Mieszko: KUP KSIĄŻKĘ

Dziękuje Muzeum Państwa Polskiego w Gnieźnie za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Autor tekstu: Karol Grabowski
Stworzone w ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę

1 comment

Comments are closed.