Ładowanie

Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach

Książka wyróżniona znakiem MUST HAVE przez Łódź Design Festiwal w 2019 roku oraz nominowana do nagrody Ferdynanda Wspaniałego  w  konkursie „Najlepsza Polska Książka dla Dzieci i Młodzieży 2018”. Jeśli szukacie idealnego prezentu, zamówcie ją już dziś.

„Etnogadki” to owoc współpracy trojga profesjonalistów – Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka ze Strzecha Design oraz etnografa Witolda Przewoźnego, którzy swój talent i pasję przekuli w jedną z najpiękniejszych książek familijnych, jakie pojawiły się na polskim rynku. Każdy element tej publikacji zachwyca, każda kolejna strona zaskakuje i szybko okazuje się, że mamy w ręku kompendium wiedzy o dawnych obrzędach i zwyczajach.

Tekst i opracowanie: Monika Michaluk, Witold Przewoźny
Ilustracje i opracowanie graficzne: Michał Stachowiak
Rok: 2018
Wydawca: Wydawnictwo: Albus
Liczba stron: 148

ZAJRZYJMY DO ŚRODKA!

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów zgodnych z rocznym cyklem obrzędowym. Każdy z nich składa się z kilku części. Najważniejszą jest opowieść o polskich obrzędach i zwyczajach. Narracji towarzyszą wiersze i wierszyki, a całości dopełniają oryginalne, przepięknie kolorowe ilustracje, które zachwycą każdego – małego i dużego, a nawet tych, którzy tak jak ja zwykle wolą tekst od grafiki.

DAWNO TEMU W MAŁEJ WIOSCE

W rozdziale pierwszym podróż do krainy przodków rozpoczniemy w małej wiosce, gdzie spotkamy jej mieszkańców i poznamy ich zawody, obyczaje oraz obowiązki. Dowiemy się również, jak dawniej mierzono czas i jak ważna w życiu ludzi była natura. Po raz pierwszy spotkamy również naszego przewodnika – mądrą Sowę.

ZIMA, WIOSNA, LATO, JESIEŃ

W drugim rozdziale przyjrzymy się życiu ludzi w okresie zimowym. Dowiemy się m.in. dlaczego w Wigilię nie wolno było niczego pożyczać, ale mile widziane były wesołe żarty, jak mieszkańcy wsi przygotowywali się do Bożego Narodzenia, jak je obchodzili i co symbolizowały w karnawale zwierzęce przebrania.

Trzeci rozdział poświęcony jest pożegnaniu zimy z topieniem marzanny, wielkanocnym zwyczajom takim jak kulanie pisanek i śmigusem-dyngusem oraz Zielonym Świątkom.

Rozdział czwarty rozpoczyna się fragmentem o letnim przesileniu i związanymi z nim przesądami. Przeczytamy też o tradycjach Nocy Świętojańskiej – kwiecie paproci, pleceniu wianków i skokach przez ognisko, a także o żniwach i święcie plonów.

Nasza podróż kończy się jesienią. Po informacjach dotyczących równonocy jesiennej dowiemy się, jakie obowiązki mieli gospodarze o tej porze roku i jak ludzie przygotowywali się do nadchodzącej zimy. Obszerny fragment poświęcono również Dniu Wszystkich Świętych i Zaduszkom, a kolejne historie uświadomią nam, dlaczego właściwie obchodzimy Dzień świętego Marcina i andrzejki.

TYLKO CZAS NIE CHODZI SPAĆ

Nasza podróż kończy się poetyckim przypomnieniem, że teraz, tak jak przed wiekami, natura wciąż rządzi światem, a czas zatacza koło. Jest również zachęta do rodzinnych, międzypokoleniowych rozmów i wspólnego świętowania. Czegóż chcieć więcej?

BOGACTWO TREŚCI

Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach, źródło: www.albus.poznan.pl

Pisząc o zaletach „Etnogadek” nie sposób nie wspomnieć o elementach, które wyróżniają tę publikację spośród innych i świadczą o wysokim poziomie merytorycznym. Na jej kartach znajdują się bowiem przysłowia dotyczące różnych sfer życia, etymologia nazw miesięcy, wiadomości o dawnych zawodach i rzemiośle, rozważania na temat symboli świątecznych. A to dopiero początek! Autorzy przygotowali dla nas również przepisy na smakołyki takie jak pączki czy powidła, a także instrukcje wykonania aniołka ze słomy, batikowych pisanek, świętojańskiego wianka oraz zielnika. Wszystkie opatrzone pięknymi rysunkami, które zachęcą do działań twórczych całą rodzinę.

Oddzielny akapit trzeba poświęcić wartościom, które prezentują „Etnogadki” – szacunkowi dla przodków i tradycji, kultywowaniu zwyczajów, wartości pracy i roli wspólnoty w życiu każdego człowieka. Autorzy chcieli, by ten album był „pretekstem do rozmów i wymiany doświadczeń między pokoleniami – tak ważnych dla podtrzymania tradycji, nie tylko ludowej ale i rodzinnej”. I udało się!

Jedyne, czego brakuje mi w tej publikacji, to choćby wzmianka o rodzimym pochodzeniu opisywanych świąt i ich nazwach, ale te informacje każdy dziadek czy rodzic może dopowiedzieć najmłodszym podczas wspólnego czytania.

Ta wyjątkowa publikacja czytana przez całą rodzinę jest dowodem na to, że „przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”.
Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa Albus :  KUP KSIĄŻKĘ

Autor: Adrianna Aminae Janusz
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę