Ładowanie

RKP [Rosyjski Kościół Prawosławny] chce zniszczyć rosyjskie rodzimowierstwo

RKP [Rosyjski Kościół Prawosławny] chce zniszczyć rosyjskie rodzimowierstwo

RKP - Rosyjski Kościół Prawosławny [Wikipedia: Rosyjski Kościół Prawosławny]  

Jak podaje portal ryazeparh.ru w Riazaniu miejscowa diecezja Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej rozpoczęła antyrodzimowierczą kampanię „Labarum” («Лабарум»).

[ В Рязани начал работу апологетический проект «Лабарум»]

Labarum to sztandar legionów rzymskich na którym pierwotnie był umieszczony orzeł (symbol Jowisza), a w okresie chrystianizacji chrystogram Chi Rho – jeden z najstarszych symboli chrześcijańskich. Taka nazwę przyjęła też kampania, prowadzona przez diecezję riazańską Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Projekt uzyskał dofinansowanie z grantu 1900701 z programu „Inicjatywa Prawosławna 2019-2020”. Projekt ma skupiać się na ujawnianiu neopogańskiej propagandy wśród młodych ludzi. Dlatego też będzie prowadzony na portalach społecznościowych oraz w formie aplikacji na smartfony.

Emil Rudolf Weiss, Les villes de Volynie, 1914-1918. Domena Publiczna.

W ramach inicjatywy planowane są różne spotkania edukacyjne i inne wydarzenia mające na celu poinformowanie młodzieży o fałszywości mitów słowiańskich. Wykłady będą transmitowane na stronie riazańskiego RKP na portalu VKontakte oraz w diecezjalnym radio. Wydano już książkę Maxima Kuzniecowa „Rosyjskie neopogaństwo. Historia, pomysły, mity.” Przygotowywana jest po uzupełnieniu, adaptacja w formie aplikacji na Androida i iOS.

Pomysł riazańskiej diecezji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego  wzbudził niepokój i oburzenie wśród rosyjskich rodzimowierców.  Trafił też do przygotowywanego właśnie programu „Czerwona wstążka” („Красная лента”) gromadzącego przypadki nietolerancji religijnej, a także wandalizmu miejsc kultowych w stosunku do rosyjskich rodzimowierców.

Tłumaczył: Arkadiusz Bartwicki
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0