Ładowanie

Wydrukowane w technologii 3D szczątki kobiety sprzed 2 tys. lat – eksponowane w Kołobrzegu

Wydrukowane w technologii 3D szczątki kobiety sprzed 2 tys. lat – eksponowane w Kołobrzegu

Wydrukowane w technologii 3D szczątki kobiety sprzed 2 tys. lat, odkryte w Bagiczu (Zachodniopomorskie) eksponowane są od poniedziałku w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Muzealnicy planują również rekonstrukcję jej twarzy.

Starożytny pochówek kobiety w Bagiczu odkryto przez przypadek pod koniec XIX w. Archeolodzy zostali zaalarmowani, że z nadmorskiego klifu wysunęły się szczątki oraz drewniana kłoda, w której najwyraźniej zostały złożone.

Wraz z kośćmi odkryto wówczas liczne ozdoby z brązu – zapinkę, bransolety, kolię paciorków, a także szpilę kościaną i drewniany stołeczek. Zachował się również fragment bydlęcej skóry i wełnianej odzieży. To duża rzadkość w znaleziskach na terenie Polski – uważają naukowcy.

Kilka lat temu do analiz szczątków przystąpili naukowcy z Uniwersytetów: Szczecińskiego i Warszawskiego. Wykorzystując metodą węgla radioaktywnego (C14), wykazali, że kobieta zmarła najpóźniej ok. 30 r. n.e. – to zaś oznacza, że jest ponad 100 lat starsza, niż do tej pory sądzono.

Następnie w sierpniu 2019 r. we współpracy z firmą WOLF 3D z Warszawy muzealnicy zeskanowali kości z pochówku z Bagicza. Eksponat ten od 2017 r. prezentowany był w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów, jako depozyt Muzeum Narodowego w Szczecinie. Stało się to po raz pierwszy od chwili odkrycia na plaży, w 1898 r. Po dwóch latach szczątki powróciły do Szczecina.

“Ze względu na dużą popularność oraz fakt, że znalezisko jest mocno związane z dziejami naszego miasta, zapadła decyzja o wykonaniu jego wiernej kopii. Firma WOLF 3D wykonała bezpłatnie wysokiej jakości, trójwymiarowy druk kości. Pracownik muzeum, Marcin Bojanowski, wyrzeźbił z dębowego kloca trumnę, zgodną z oryginałem. Dzięki temu kołobrzeżanie oraz goście ponownie mogą go podziwiać” – czytamy w informacji prasowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Poinformowano w niej również, że teraz muzealnicy postanowili, korzystając z nowoczesnych technologii oraz wiedzy specjalistów m.in. z zakresu kryminalistyki zrekonstruować twarz kobiety, jednak plany te spowolniła pandemia.

Z wcześniejszych analiz naukowców wynika, że zmarła z Bagicza posiadała wyraźne zmiany patologiczne w obrębie stawów, które naukowcy wiążą z osteoartretyzmem w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa – nadmiernym zużywaniem się tkanki chrzęstnej. W ostatnich latach w sąsiedztwie miejsca, w którym znaleziono szczątki kobiety, odkryto kolejne groby – obecne w nich kości tym razem były spalone. Na razie trudno jednak ustalić, czy i jaki jest ich związek z pochówkiem kobiety. Być może w kolejnych latach, pod wpływem erozji klifu, na powierzchni pojawią się groby – poinformowała wcześniej PAP dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak zaznacza dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz, cytowany w przesłanym komunikacie, to nie ostatni eksponat wydrukowany w technologii 3D. Planowane sa kolejne – rozpoczęto już rozmowy ze specjalistami w dziedzinie, pracującymi w Politechnice Koszalińskiej.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/