Ładowanie

Lubuskie/ Muzeum Grodu Santok zostanie otwarte w nowej odsłonie

Lubuskie/ Muzeum Grodu Santok zostanie otwarte w nowej odsłonie

Po ponad dwóch latach przerwy swoje podwoje otworzy Muzeum Grodu Santok, znajdujące się kilkanaście kilometrów od Gorzowa Wlkp. Jego budynek został wyremontowany, a we wnętrzach powstała nowa wystawa prezentująca historię słowiańskiego grodu z początków państwa polskiego.

Otwarcie santockiego muzeum, będącego filią Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., nastąpi we wtorek 22 września.

Jak poinformowała dr Małgorzata Pytlak z Muzeum Lubuskiego, głównym celem projektu pn. „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”, było stworzenie nowej, stałej wystawy ukazującej w atrakcyjny sposób bogatą historię tego miejsca. Wcześniej gmina Santok wyremontowała należący do niej budynek muzeum.

„Efektem naszej współpracy jest nowa wystawa, prezentująca dzieje grodu w Santoku w świetle najnowszych wyników badań interdyscyplinarnych prowadzonych na grodzisku od wielu lat” – powiedziała Pytlak.

Santok to obecnie urokliwie położona miejscowość przy ujściu Noteci do Warty, kilkanaście kilometrów od Gorzowa Wlkp. Była ona jednym z ważnych grodów piastowskich w momencie kształtowania się państwa polskiego.

Pozostałości, głównie wały ziemne słowiańskiego grodu znajdują się na lewym brzegu Warty, w obrębie rezerwatu przyrody Santockie Zakole. Od dziesięcioleci są tam prowadzone prace archeologiczne.

„Zachowane dokumenty poświadczają dzieje grodu w Santoku dopiero od XII wieku, dlatego niezmiernie cenne są źródła archeologiczne, dzięki którym poznajemy historię tego miejsca od wieku VIII” – wyjaśniła Pytlak.

Na wystawie „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa” zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie.

„Nasza opowieść o Santoku kończy się w XV wieku, w którym gród stracił znaczenie, a ludność mieszkała po drugiej stronie rzek, w miasteczku — tak Santok określano w dokumentach do XVII wieku” – dodała Pytlak.

Wystawa została przygotowana dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz z budżetów województwa lubuskiego i Muzeum Lubuskiego. Przygotowanie ekspozycji kosztowało ponad 600 tys. zł.

W historii Polski Santok (pradawny Sątok) miał duże znaczenie od X do XII wieku. Warowne położenie grodu, znajdującego się na szlaku handlowym, sprawiło, że stał się on kasztelanią i prepozyturą kościelną, a tym samym pełnił ważną rolę w tworzącym się państwie Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gall Anonim pisał o Santoku, że jest “strażnicą i kluczem królestwa”. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/