Ładowanie

VIII Ogólnopolski Wiec Rodzimowierczy – [galeria zdjęć]

VIII Ogólnopolski Wiec Rodzimowierczy – [galeria zdjęć]

W piątek, sobotę i niedzielę (2-4 października 2020) odbył się VIII Ogólnopolski Wiec Rodzimowierczy organizowany przez Gromadę Raróg w malowniczym Jankowie Dolnym koło Gniezna.

Idea Wiecy Rodzimowierczych zakłada zjednywanie się grup rodzimowierców słowiańskich z różnych części Polski w celu przedyskutowania istotnych wydarzeń oraz wyzwań i tematów, które mają wydźwięk ogólnośrodowiskowy. W tym roku sposób prowadzenia spotkania został zmieniony, co jak dowiedzieliśmy się od niektórych uczestników, dało szansę na bardziej skrupulatne rozpatrzenie podejmowanej tematyki.

W trakcie spotkań odbyły się debaty filozoficzno-teologiczne, które były nowym elementem tak korzystnie odbieranym. Cztery debaty przeprowadzone zostały w formie,  gdzie dwie strony prezentowały na ogół przeciwstawne wnioski odnośnie danego tematu.  Debaty uzupełniane były o pytania i opinie z widowni. Formuła ta pozwoliła na lepsze przygotowanie ,,za i przeciw” oraz dokładniejsze zbadanie źródeł, które umożliwiły przebrnięcie przez najbardziej kontrowersyjne elementy dyskusji. Wyjątkowym gościem wydarzenia był dr hab. Piotr Grochowski, etnograf i badacz środowiska rodzimowierczego (Katedra Kulturoznawstwa, Instytut Nauk o Kulturze, prof. UMK).

Już niebawem więcej informacji!

Zdjęcia wykonane przy pomocy Gromada MIR – Śląsk oraz Gromada MIR – Kraków,  udostępnione za zgodą Organizatora.

W tym miejscu zachęcamy Was serdecznie do śledzenia środowiska rodzimowierczego w Polsce- już za rok odbędzie się kolejny (IX) Ogólnopolski Wiec Rodzimowierczy.

Podziękowania dla Dawid Zbigniew Walkowiak
Notka prasowa: Karolina Lisek, Szymon Gilis

W ramach iSAP- Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0 (nie obejmuje materiałów graficznych)