Ładowanie

„Kierunek Grodzisko” 2020 [galeria zdjęć]

„Kierunek Grodzisko” 2020 [galeria zdjęć]

12 dni temu, w miejscowości Mrozy odbyło się interesujące wydarzenie, tj. I Festyn Archeologiczny „Kierunek Grodzisko”. Reporterzy iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa również wzięli w nim udział. A co zobaczyli, opisali i uwiecznili na zdjęcia, które właśnie Wam prezentujemy.

10 października z rana wybrałem się miejscowości Mrozy, która jest w połowie drogi do Siedlec z Warszawy. Odbywał się tam I Festyn Archeologiczny “Kierunek Grodzisko”, którego zadaniem było zwrócenie uwagi na wartość historyczną tego regionu. We wczesnym Średniowieczu znajdowała się tam osada Grodzisko, mająca spore znaczenia dla ówczesnego Mazowsza.

Cała impreza odbywała się na placu tramwaju konnego – dość nietypowego pojazdu, który jest nadal czynny, od 1 maja do 6 września. Jeździ on do sanatorium (Rudka Szpital) w lesie, 16 zł za bilet dla dorosłego. Strefę całej imprezy można podzielić na 2 części – współczesną/mieszaną i stricte rekonstrukcyjną.

W tej pierwszej można było nabyć koszulki od Indianina (nie pytałem jak tam trafił), rękodzieło i pyszny naturalny kisiel u warszawskiego Stowarzyszenia Kołacz, zatopione w żywicy kwiaty, popcorn, frytki itd.

Ta druga była znacznie większa i bardziej barwna, zawierała m.in. stoiska kowala, garncarza, bursztynnika, archeologa, tkaczki, myśliwego. Można było też skosztować kawy gotowanej na piasku, postrzelać z łuku albo kuszy bądź uzupełnić bibliotekę. – opisuje nasz dziennikarz i redaktor magazynu Gniazdo Stanisław Lipski

Program Festynu wyglądał następująco:

11:00 Zielarskie tradycje – zioła lecznicze i magiczne
12:00 Haft tradycyjny – średniowieczne wzory i techniki
13:00 Mityczny czas – kalendarz świąt zapomnianych
14:30 Krąg Pieśni Archaicznych – warsztaty śpiewu białego
16:00 Boginie Słowian – ile wiemy o dawnych kultach
17:00 Wełna i drewno – techniki przędzenia wełny

Przez cały czas trwania Festynu (10:00 – 20:00):
Konsultacje z zielarką
Degustacje potraw
Rozmowy o wierzeniach Słowian

Autor zdjęć: Tinvaerne (Andrzej Pajadziński)

Autor zdjęć: Stanisław Lipski

W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0 (nie dotyczy materiałów graficznych)