Ładowanie

Noc Świętojańska w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

Noc Świętojańska

Noc Świętojańska w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

19 czerwca 2021 odbyło się wydarzenie, pt.: ,,Na św. Jana. Święto ognia, wody i ziół“, którego organizatorem był Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Zapraszamy Was do naszej relacji!

Pokaz podczas wydarzenia “Noc Świętojańska” prowadził wójt wioski  oraz kapłan. Były to osoby z grupy rekonstrukcyjnej. Mimo dużego upału,  uczestnicy dopisali. Uroczystości odbyły się na głównej polanie Parku Etnograficznego.

[iSAP: Święto Kupały [galeria zdjęć i obrazów] ]

Wydarzenie rozpoczęło się rozpaleniem ognia. Następnie wójt opowiedział o znaczeniu ognia i wody w dniu równonocy wiosennej. Przybliżył zwyczaje i obchody Sobótki. W tym samym czasie, można było upleść wianek  z kwiatów przygotowanych wcześniej w wielkich koszach, lub własnoręcznie zebranych z okolicznych łąk. Następnie kapłan wróżył chętnym z dymu ogniska, paląc przy tym wonne zioła.

Zdjęcia z Na św. Jana. Fot.: Marcin Patela

Chętni mogli udać się do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci.
Oczywiście nie zabrakło skoków przez ognisko, wspólnych pląsów oraz składania darów w ogień w intencji spełnienia życzeń.

Finałem Nocy Świętojańskiej na polanie było przedstawienie “Płyń wianeczku płyń” aktorów teatru “Akademia Wyobraźni”. Na zakończenie uczestnicy przeszli korowodem nad jeziorko, gdzie panny spławiały swoje wianki a kawalerowie wyławiali je z wody.
Była to pierwsza po złagodzeniu pandemicznych obostrzeń impreza  zorganizowana w GPE w Chorzowie. Organizatorzy wydarzenia “Noc Świętojańska” do ostatniej chwili nie byli pewni, czy impreza będzie mogła się odbyć. Publiczność mimo upału dopisała. Wiele osób młodych, z dziećmi. Troszkę zabrakło nagłośnienia w mediach społecznościowych, które na pewno zwiększyłyby frekwencję. Nie dostrzegłem również wielorakiej gastronomii, stoisk różnych sprzedawców, które wzbogaciłyby wydarzenie. Uważam jednakże, że impreza ma spory potencjał i trzymam mocno kciuki za jej powodzenie w następnym roku.

Autor artykułu: Marcin Patela (Pen Show Poland)
Korekta: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0 (nie dotyczy zdjęć)