iSAP Poleca Muzeum: Wystawa ,,Pomiędzy magią a religią”
Wystawa zlokalizowana jest w pięknym zabytkowym budynku pochodzący z lat 1897–1899 i zaprojektowany przez Waltera Kerna ze Stegliz koło Berlina, będącym byłym gmachem bytomskiej landratury, czyli siedziby starostwa.
Wnętrza budynku także zachwycają dodatkowego kolorytu dodają witraże w oknach. Dodatkowo w holu budynku miejscami odkryto pod współczesnymi aranżacjami ścian, oryginalne zabytkowe warstwy zielonkawej farby dzięki czemu można wyobrazić sobie jak budynek wyglądał w czasach swojego powstania. Ważną informacją praktyczną jest że za wstęp na wystawę oraz zakupy w sklepie muzealnym możliwa jest płatność tylko gotówką.
Czas trwania wystawy: 10 listopada 2020 – 27 września 2021
Miejsce: ul. W. Korfantego 34 Bytom
Kurator wystawy: Anna Jurczyk
Ekspozycja w interesujący i obrazowy sposób prezentuje wiele zwyczajów oraz przesądów, których obecnie pierwotne znaczenie się zatarło lub przez współczesne społeczeństwo zostało zapomniane pomimo że rytuał z nimi związane są nadal bezwiednie wykonywane . Wiele z tych zwyczajów zostało obecnie zastąpionych lub wypartych przez wywodzące się z innych kultur. Wystawa podkreśla synkretyzm religijny i źródło wielu zwyczajów w religii przedchrześcijańskiej naszych przodków które zostały wchłonięte przez religię chrześcijańską. Dodatkowo pewne zakazy i tabu mają do dziś zastosowane przez to że są praktyczne i chodź dziś znamy inne wytłumaczenie dla pewnych procesów nie straciły na swojej aktualności.
Wystawę można podzielić na 8 segmentów:
-
Przyroda, pogoda oraz otaczający świat zewnętrzny
W tym segmencie poznajemy zwyczaje i wierzenia związane z tym co otacza człowieka na zewnątrz czyli przyrodą. Zwierzętami, roślinami oraz tym co znajduje się na nieboskłonie. Jakie zabiegi magiczne podejmował człowiek żeby oswoić przyrodę i zrozumieć oraz zapewnić sobie jak najbardziej urodzajne zbiory i dobry chów zwierząt. Dodatkowo prezentuje znaki jakie obserwował człowiek w przyrodzie i dzięki nim przewidzieć pogodę oraz przyszłość swoją i bliskich. W tym wypadku należy zwrócić też uwagę na moc przysłów, które w swojej prostocie na podstawie zjawisk zachodzących w przyrodzie próbują przewidzieć pogodę na kolejne miesiące. Pogoda w społecznościach agrarnych zależnych od plonów rolnych była rzeczą fundamentalną.
-
Dom
Drugi segment skupia się na zwyczajach i tabu związanych z budowaniem domu oraz zapewnieniem szczęścia, dobrego życia dla jego domowników. Przede wszystkim podkreślono rolę progu domowego oraz genezę wielu wierzeń związanych z tym punktem granicznym pomiędzy światem wewnętrznym – ogniskiem domowym a tym zewnętrznym z którego może przyjść zagrożenie.
Dla zainteresowanych zgłębieniem tego tematu zapraszamy na nasz podcast WIERZENIA: Demony i rytuały w dawnym budownictwie -
Kojarzenie par, wierzenia ślubne
W tej przestrzeni poznajemy zwyczaje związane z kojarzeniem par, rośliny i zioła jakie według kultury ludowej mogły zostać wykorzystywane do eliksirów miłosnym. Wszelkie zabiegi mające zapewnić znalezienie miłości. Nie mogło w tej przestrzeni zabraknąć miejsca na noc Kupały oraz poszukiwań mitycznego kwiatu paproci. Kiedy dzięki poprzednim zabiegom udało się znaleźć wybranka lub wybrankę przychodzi czas na ślub, w sferze muzealnej zostają przedstawione więc zwyczaje mające doprowadzić do szczęścia w małżeństwie oraz wróżby przewidujące pożycie małżeńskie.
-
Ciąża, połóg, lata dziecięce, szkoła
Jak już zapewniliśmy sobie przychylność i szczęście małżeńskie w rezultacie pojawiają się dzieci. Mamy więc w tym segmencie wszelkie zakazy i wróżby związane z okresem ciąży oraz połogu. Niegdyś dużą role przypisywano znaczeniu imion więc i dla nich znalazło się w wystawie miejsce. Kolejnym wzmiankowanym okresem w życiu maluszka jest pierwszy rok, który bezsprzecznie należy do najważniejszych okresów pod względem zakazów. Interesującym akcentem jest też okres szkolny, który nie został pominięty.
-
Przesądy codziennie
Tematem przewodnim tych przesądów jest nieodłączne dążenie człowieka do bogactwa oraz porady poprzednich pokoleń dzięki jakim rytuałom można je sobie zapewnić.
-
Prezentacja multimedialna demonologii ludowej
W osobnej sali poprzez rzutnik zostały zaprezentowane wybrane istoty z demonologii ludowej w formie rysunkowych slajdów wraz z opisami. Na wyróżnienie zasługuje Skarbnik, z którym wiąże się wiele lokalnych legend ze Śląska. Ten duch miał strzec kopalni, często bywał przychylny górnikom i swoją obecnością potrafił ich ostrzegać przed zagrożeniami jakie czyhały w sztolniach.
-
Współczesne zwyczaje , symbole, wróżenie, horoskopy, numerologia
Końcowym etapem wystawy i jej ważnym aspektem jest prezentacja współczesnych systemów magicznych wywodzący się często z innych kultur do przykładów zaprezentowanych na wystawie należy: Tarot, numerologia, horoskopy oraz azjatyckie kotki szczęścia.
Reasumując wystawa uzmysławia że wiara w przesądy jest nieodłącznie związana z ludzkim losem i chęć zapewnienia sobie przychylności nie został w niszy folkloru i kultury ludowej. Czynności magiczne z pogranicza religii nadal żyją chodź nie zawsze współcześni ludzie zdają sobie z tego sprawę i nie zawsze znają ich źródło oraz niosące ze sobą treści.
Lokalizacja muzeum
Pomiędzy magią a religią – oprowadzanie kuratorskie online
Polecamy także publikacje z katalogiem wystawy, którą można kupić w sklepie muzealnym.
Zapraszamy też do główny gmachu muzeum obecnie można tam zobaczyć kilka bardzo interesujących wystaw.
Wystawy stałe:
- Etnograficzna wystawa Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=z-zycia-ludu-slaskiego-xix-xx-wieku&exhibition_date=2021-05-31 - Przyroda Górnego Śląska
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=przyroda-gornego-slaska&exhibition_date=2021-05-31 - Galeria Malarstwa Polskiego
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=galeria-malarstwa-polskiego&exhibition_date=2021-06-01
Wystawy czasowe:
- Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=stanislaw-szukalski-i-szczep-szukalszczykow-herbu-rogate-serce-2&exhibition_date=2021-05-31 - Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=najcenniejsze-wystawa-archeologiczna-z-okazji-jubileuszu-110-lecia-muzeum-gornoslaskiego-w-bytomiu&exhibition_date=2021-06-01
Lokalizacja głównego gmachu muzeum, gdzie znajduje się wystawa.
Opracowanie: Karol Grabowski
Korekta: Stanisław Lipski
W ramach iSAP- Słowianska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0