Ładowanie

“Borek i Bogowie Słowian” Igor D. Górewicz – recenzja

“Borek i Bogowie Słowian” Igor D. Górewicz – recenzja

Jako dziecko zafascynowana byłam wszystkimi rzeczami, które były dla mnie nieznane i w pewien sposób niedostępne. Jedną z tych rzeczy były mitologie wielu obcych kultur, które w moim ówczesnym programie edukacyjnym poruszane były tylko troszkę. Zapraszam do recenzji powieści “Borek i Bogowie Słowian”.

[iSAP: Paskuda? Nie! To świetny audiobook!]

Już wtedy czułam, że takie imiona jak Zeus czy Ra, to tylko szczyt niesamowitej góry lodowej historii i szerokiego panteonu bóstw, które chciałam poznać bliżej. Jednak jak to było z mitologią słowiańską, jacy są bogowie Słowian? Nie przesadzę stwierdzeniem, że nie miałam z nią żadnej styczności. A szkoda!

Tytuł: Borek i Bogowie Słowian
Autor: Igor D. Górewicz 
Rok: 2020
Wydawnictwo: Triglav

Jeżeli Ty, drogi czytelniku, chcesz zainteresować swoje dziecko naszymi polskimi, starymi jak sami Polanie, wierzeniami, to w Twoich rękach musi znaleźć się książka „Borek i Bogowie Słowian” autorstwa Igora D. Górewicza. Książka ta jest idealnym wprowadzeniem do słowiańskiej mitologii, stworzonym specjalnie dla ciekawych świata młodych ludzi.

„Poznaj autentyczny panteon pradawnych Bogów Słowian”

[iSAP: “Borka i Sambor”- Postrzyżyny]

Kim jest omawiany w tym momencie bóg? Czym się zajmował? Kim się opiekował? Co oznacza jego imię? Dziecko pozna odpowiedzi na te pytania, a to i tak nie koniec informacji!

Książka “Borek i Bogowie Słowian”, fot.: Adrianna Patela.

Podróż tytułowego bohatera wypełniona jest spotkaniami z głównymi bogami słowiańskimi w formie ciągłej opowieści, którą autor podzielił na podrozdziały zatytułowane imieniem następnego boga, jakiego będziemy poznawać. Jest to bardzo wygodne, gdyż możemy przerwać czytanie w konkretnym momencie lub po prostu wrócić do któregoś z bogów w razie potrzeby. Autor zadbał o to, by dziecko nie zagubiło się w obfitej w opisy treści. W trakcie fantastycznej wędrówki poznajemy również stare zwyczaje i święta, a także sposoby oddawania czci bogom. Pozwala to jeszcze dogłębniej zajrzeć w kulturę naszych przodków.

Borek – tak na niego woła tata

Tytułowy bohater to młody chłopiec i tak jak najmłodsi czytelnicy pragnie zdobywać wiedzę i jest ciekawy otaczającego go świata. Co ciekawe, jest on inspirowany synem autora – Czciborem.

[iSAP: Dom na kurzych łapach – baśń o trudnym okresie dorastania]

Borek jest naprawdę dobrze napisaną postacią. Młodzież może się z nim utożsamić, znaleźć w nim pewne elementy własnych zachowań, np. przekręcanie imion bogów, gdy tylko te wydają się dziwne, śmieszne lub niezrozumiałe. Borek zadaje wiele pytań komu tylko może i nie jest usatysfakcjonowany, gdy nie uzyska jasnej odpowiedzi. Igor D. Górewicz idealnie oddaje naturę dziecka – jego ciekawość i chęć do przygody.

Doskonała dla podopiecznych

Książka napisana jest lekkim i zrozumiałym dla dzieci językiem, a wszystkie wyrazy mogące wzbudzać wątpliwości są wytłumaczone podczas trwania akcji. Ponadto wyrazy te są zgromadzone z tyłu książki w formie słowniczka, który został napisany tak, by mógł służyć jako zbiór zagadek. Czcionka jest odpowiednio duża dla młodych oczu, dlatego nie powinno być żadnych problemów w ewentualnym samodzielnym czytaniu.

Książka “Borek i Bogowie Słowian”, fot.: Adrianna Patela.

Uwagę przykuwają kolorowe, duże na całą stronę ilustracje autorstwa Jolanty Ludwikowskiej przedstawiające wyobrażenia opisywanych bogów. Pięknie wykonane postaci wydają się dzięki temu jeszcze bardziej realne i pobudzają wyobraźnię.

Uniwersalne wartości w “Borek i Bogowie Słowian”

Najważniejszą nauczkę, jaką może wyciągnąć z tej historii każde dziecko, idealnie podsumowuje zdanie wypowiedziane przez boginię Mokosz: „ […] ale nie masz za co przepraszać. Ważne, żeby ciągle uczyć się czegoś nowego…”. Książka uczy, że zdobywanie wiedzy to nieprzerwany proces trwający całe życie, a dzieci nie powinny czuć się źle z tym, że kiedyś czegoś nie wiedziały. Wierzę, że takie słowa otwierają młodych na świat i zachęcają ich do zadawania tylu pytań, na ile tylko mają chęć. W wielu historiach jest wspomniany szacunek do natury, bo jak wiadomo, dla naszych przodków był to nieodłączny element ich tradycji. 

Okładka książki: “Borek i Bogowie Słowian”, domena publiczna.

Książkę czytaną wraz z podkładem muzycznym mozecie zakupić na stronie wydawcy:
KUP KSIĄŻKĘ

Cóż więcej dodać? Jak już wspominałam, “Borek i Bogowie Słowian” jest wspaniałym wprowadzeniem do świata mitologii słowiańskiej skierowanym dla młodych czytelników. Książka ta stanowi idealną podstawę do dalszego poznawania naszej rodzimej kultury.

Autor artykułu: Adrianna Patela
Korekta: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę