Ładowanie

Wolin 2021

Wolin

Wolin 2021

Jakiś czas temu (w wakacje) odwiedziliśmy Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta, czyli miejsce, które jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego Wolina.

 
Bazą powstania skansenu Wolin były badania archeologiczne rozpoczęte ponad 100 lat temu, wszystkie obiekty, które można oglądać zostały zrekonstruowane na podstawie badań na tym terenie.
Obecnie skansen liczy 27 chat – replik wczesnośredniowiecznym, bramy z umocnieniami a nawet nabrzeże portowe. Jest co rekonstrukcja całej 9-11 wiecznej osady.
 

Kiedy zwiedzać Wolin?

Skansen można zwiedzać od kwietnia do października w godzinach 10 – 18 (w miesiącach letnich), na miejscu można również spróbować tradycyjnych przekąsek, przygotowywanych na bieżąco.
Ciekawostką jest to, że skansen nie jest muzeum, nie ma tu zabytków, więc można wejść do środka, usiąść przy stole, doświadczyć, jak żyli wtedy ludzie, wziąć udział w warsztatach, a nawet nauczyć się strzelać z łuku.
 
 
 
Skansen działa jako stowarzyszenie „Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta” i jest utrzymywany wyłącznie z biletów.
Poza samym zwiedzaniem odbywają się również atrakcję takie jak Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej i znany Festiwal Słowian i Wikingów.
 
Autor notatki i zdjęć: Andrzej Pajdzinski
Korekta: Karolina Lisek
Dla iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0