Ładowanie

Baba Jaga w relacji z dziećmi – recenzja książki “Jaka jesteś Babo Jago?” autorstwa Katarzyny Górewicz

baba jaga katarzyna górewicz

Baba Jaga w relacji z dziećmi – recenzja książki “Jaka jesteś Babo Jago?” autorstwa Katarzyny Górewicz

Jaka jesteś Babo Jago? To debiut literacki Katarzyny Górewicz, znanej m.in. z działalności artystycznej. Kasia tworzy m.in. linoryty, motanki oraz jest odpowiedzialna za oprawę graficzną niektórych książek w wydawnictwie Triglav. Jest również odtwórcą historycznym i wraz ze swoim mężem Igorem Górewiczem działa w ramach Drużyny Grodu Trzygłowa. Sprawdźmy jaka jest Baba Jaga według autorki.

[iSAP: “Borek i Bogowie Słowian” Igor D. Górewicz – recenzja]

Prywatnie Kasia jest mamą trzech synów: Racibora, Oskara i Czcibora, którym zadedykowała Jaka jesteś Babo Jago?.

Tytuł: Jaka jesteś Babo Jago?
Autorka tekstu i ilustracji: Katarzyna “górewiczKa” Górewicz
Redakcja: Igor D. Górewicz
Korekta: Marta Kawczuk
Opracowanie graficzne i skład: Dorota Kołodziejczyk Doro Kolo
Wydawnictwo: Triglav
Szczecin 2021
Oprawa twarda
ISBN 978-83-62586-42-4

Jak jest przedstawiona Baba Jaga?

Książeczka ta składa się z około 15 krótkich wierszyków, które opowiadają o Babie Jadze. Właściwie skłonna jestem nazwać ją bardziej albumem, ponieważ główną rolę grają tutaj grafiki.

Inspiracją do napisania książki Jaka jesteś Babo Jago?  był  sen autorki, w którym ukazała się jej tajemnicza postać Jagi. No właśnie, czy faktycznie taka tajemnicza?

[iSAP: Rzeczowe źródło o duchowości nadbałtyckich Słowian, czyli Mity, kult i rytuał]

Autorka wierszykami stara się oswoić dzieci z Babą Jagą i uchylić rąbka tajemnicy, kim jest ta postać i jakie skrywa sekrety. 

Książka uczy, że strach wynika z niewiedzy, a także niesie ze sobą pewne walory edukacyjne – o ile dorosły będzie czytać wiersze z dzieckiem i tłumaczyć zawartą w nich symbolikę oraz wierzeniowość. Samodzielne czytanie przez dziecko może wiązać się z niezrozumieniem wszystkich treści, chociaż na pewno dostarczy dużo radości.

Jaka jesteś Babo Jago? to historia o poznawaniu emocji innych, o głębszym analizowaniu zachowań drugiego człowieka lub istoty… O poznawaniu natury rzeczy.

Jeśli poświęcimy komuś czas, zrozumiemy, dlaczego jest taki, jaki jest.

~ Jaka jesteś Babo Jago?, Katarzyna Górewicz, 2021

Walory estetyczneKsiążka opracowana jest schludnie i skromnie. Każdy wierszyk opatrzony jest czarno-białym linorytem autorstwa Katarzyny Górewicz, który nawiązuje do motywu przewodniego danego tekstu.

[iSAP: Słowiańskie Zaświaty, czyli rzetelny opis religijności Słowian]

Niektóre z linorytów wyjątkowo przypadły mi do gustu, a wyszukiwanie w nich kształtów i przedmiotów na pewno spodoba się dzieciom. Kontrastujące ze sobą kolory sprawiają, że książka jest nieco surowa w odbiorze, ale pozwala skupić się na treści oraz samych linorytach.

Komu polecam książkę?

Książkę zdecydowanie polecam małym dzieciom przed zaśnięciem. To może być budujące doświadczenie, czytać razem wiersze, które dzięki łatwemu odbiorowi mogą być zapamiętane – tym samym dziecko może ćwiczyć pamięć. 

[iSAP: Magia, kobiety i śmierć w świecie Wikingów, czyli nordyckie tajemnice]

Inspirująca Baba Jaga

Po przeczytaniu Jaka jesteś Babo Jago? czuję pewien niedosyt . Być może doszło do zderzenia z moimi wielkimi oczekiwaniami, które wynikają z faktu, że Katarzyna Górewicz jest poniekąd ikoniczną postacią sceny słowiańskokulturowej i odtwórstwa historycznego. Po książkach dla dzieci oczekuję jeszcze więcej wkładu edukacyjnego. Zwróciłam też uwagę na rytmikę tekstów, która nie we wszystkich jest zachowana (większość wierszyków jest pisana 7 i 8-zgłoskowcem, ale pojawia się też 12-zgłoskowiec). To troszkę wybija z rytmu na początku, ale później liczba zgłosek zostaje zachowana.

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa Triglav: KUP KSIĄŻKĘ
baba jaga książka
Okładka książki “Jaka jesteś Babo Jago?”

Bardzo cieszę się, że miałam możliwość przeczytać i zrecenzować publikację Jaka jesteś Babo Jago? Mam nadzieję, że gdy dzieciarnia koleżanek trochę urośnie, ja – najlepsza ciotka, będę mogła recytować wierszyki i uczyć o Babie Jadze z książki Katarzyny Górewicz. Polecam, szczególnie za przystępną formę, urocze linoryty i emocjonalny wkład własny autorki.

Autorka artykułu: Karolina Lisek
Korekta: Adrianna Aminae Janusz
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę