Ładowanie

Wilcza Dolina w erotyku “Pragnę więcej” Marty Krajewskiej

wilcza dolina pragnę więcej

Wilcza Dolina w erotyku “Pragnę więcej” Marty Krajewskiej

Po srogiej zimie zawsze nadchodzi wiosna, a po niej ciepłe lato. Jedno następuje po drugim i dzieje się tak od wieków. Po dzieciństwie przychodzi czas dojrzewania, dorosłość, starość i Nawia. O ile wcześniej nie skończy się z drzewcem topora w klatce piersiowej lub ze strzałą w plecach. Tym jednak razem w Wilczej Dolinie nadszedł czas dorastania.

Tytuł: Pragnę więcej
Autor: Marta Krajewska
Wydawnictwo: Lipstick Book
Ilość stron: 315
Data premiery: 2022-02-09

[iSAP: Nawia – czyli szeptuchowa antologia]

Jeszcze raz Wilcza Dolina 

Wilcza Dolina Marty Krajewskiej to doskonale skrojony i uszyty świat, gdzieś na skraju wszystkiego, w czasach bliżej nieokreślonych lecz wzorowanych na wczesnym średniowieczu. To miejsce, gdzie słowiańskie obrzędy, tradycje, wierzenia, demony i bogowie są tak naturalne jak cisza po burzy. W Wilczej Dolinie prawie wszystko jest możliwe, a zahartowani mieszkańcy wioski potrafią poradzić sobie z najdziwniejszymi zagrożeniami. 

Słowiański erotyk

Jakiś czas temu Marta zapytała mnie, czy przyjrzałbym się jej nowej książce. Tak okiem faceta. Pomyślałem: “czemu nie?”. No i dostałem z wydawnictwa prebook Pragnę więcej, czyli erotyk słowiański. 

Wkraczając do wioski w Wilczej Dolinie, spotkamy już znanych nam bohaterów jak Chaberkę, Nawoję czy Narada. Tu jednak na pierwszy plan wysuwa się Jaruna, córka wikliniarza, i Sułka, która po śmierci rodziców zamieszkała z bratem. Obie dziewczyny właśnie wychodzą z wieku kiedy bieganie po łąkach i rozmowy o niezwykłych przygodach bohaterów prowadzone przy wypasie zwierząt odchodzą w niebyt dzieciństwa. Teraz, w wieku dorastania, zupełnie inaczej odbierają świat. Zmieniają się tak jak i on. Można rzec, że w ich życiu nastała wiosna i małe radosne pączki zmieniają się w młody kwiat. Zmienia się nie tylko ich ciało, sposób bycia i ubierania, ale również spojrzenie na relacje z rówieśnikami. Przede wszystkim zaczynają dostrzegać chłopców, a raczej już mężczyzn, nie tylko jako towarzyszy zabaw. W młodych dziewczynach budzi się uczucie miłości i pożądania.

Wilcza Dolina w ekstazie 

Pragnę więcej to opowieść o ludziach, dorastaniu, życiu. Oczywistym jest, że autorka ubrała wszystko we wspaniale napisaną historię, która z pewnością zadziwi czytelnika. Jednak chcę się skupić na książce jako na erotyku. Nasuwa się pytanie – jak życie erotyczne mogło wyglądać w tak odległych czasach? Czym było determinowane? Jakie normy stanowiły to, co zakazane, a co dopuszczalne? Teoretycznie można sięgnąć do dawnych opisów w kronikach, często spisanych przez podróżników lub misjonarzy. Jednak czy obcy człowiek, widząc pierwszy raz w życiu np. Noc Kupały, zrozumie co zobaczył i będzie w stanie poprawnie to opisać? 

[iSAP: SlavicON- relacja z I konwentu słowiańskiej literatury fantastycznej]

Marta Krajewska opisuje przemiany jakie zachodzą w dorastających dziewczynach. Lęk przed poznaniem nieznanego, chęć sięgnięcia po coś do czego pcha natura i hormony. Autorka świetnie wyważyła opisy zbliżenia, a zachowania i reakcje kochanków przedstawiła w sposób bardzo delikatny i subtelny. W tych opisach nie otarła się nawet o cień braku smaku. Pokazała, że można szukać spełnienia w miłości nie ograniczając się wyłącznie do spółkowania ale można także próbować tego, co mamy w zasięgu ręki czy w polu widzenia. Jednocześnie zwraca uwagę na ważny element jakim jest poznanie siebie oraz własnego ciała z jego potrzebami i oczekiwaniami.

Seksualność to jednak tylko jeden z poruszanych w książce tematów. Autorka bardzo dużą uwagę przywiązała do sfery psychologicznej młodych ludzi. Wielokrotnie na drodze do szczęścia stają nie tylko własne, chwilowe ograniczenia i braki w „wiedzy” ale też i tradycja, brak wsparcia i zrozumienia od rodziców czy ludzi starszych, a także inne bliskie osoby. Bardzo ważne jest poruszenie tematu wstydu czy wręcz tabu związanego z seksualnością drugiej płci. Dorastanie to czas kiedy zmieniamy spojrzenie na wiele rzeczy. Czas kiedy stajemy się częścią społeczeństwa jako ludzie dorośli, chcący decydować o sobie i o swojej przyszłości, swoich uczuciach. To wiosna, która dopiero nadeszła, a przed głównymi bohaterkami perspektywa jeszcze innych pór roku. No ale o tym doczytacie sami na kartach powieści. 

Z czystym sumieniem mogę polecić Pragnę więcej, jako książkę luźno połączoną z Wilczą Doliną. To wspaniała historia dorastania oraz blasków i cieni jakie za tym idą. To również historia walki o siebie, o swoje zdanie i o swoje szczęście. Erotyk? A i owszem, lecz napisany w sposób bardzo wysublimowany.

KUP KSIĄŻKĘ

Autor artykułu: Marcin Patela
Korekta: Adrianna Patela
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0

Grafika wyróżniająca: Lipstick book 

Materiał powstał w oparciu o współpracę