Magia pasterzy i tajemnice babiogórskiej kultury ludowej
Magia Pasterzy i Tajemnice Babiogórskiej Kultury Ludowej – Gościem Podcastu Etnolog Regina Wicher z Babiogórskiego Centrum Kultury.
Rozmawiamy o znaczeniu tradycji pasterskich, rytuałach związanych z zejściem owiec z gór redyk oraz bogactwie kulturowym regionu Babiogórskiego, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu Babiogórska Jesień.
Prowadzący: Szymon Gilis
Gość: Etnolog Regina Wicher
Montaż: Karolina Lisek
Grafika w tle: Zdjęcie – Domena publiczna,
Plansza – Babiogórskie Centrum Kultury (Babiogórska Jesień)
Babiogórska Jesień to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie Beskidów, festiwal ten corocznie prezentuje folklor babiogórski oraz sztukę ludową regionu, które są niezwykle wartościowym elementem szeroko pojętej kultury ludowej. Impreza od początku swojego istnienia wypracowała własny niepowtarzalny charakter. „Babiogórska Jesień” przywraca pamięć o pasterskiej przeszłości regionu. Odbywa się u schyłku sezonu wypasowego, którego koniec wyznacza dzień św. Michała Archanioła. Głównym zaś punktem Babiogórskiej Jesieni jest powitanie jesiennego redyku – powrót pasterzy z owcami do wsi. W tym roku w dniach 27-29 września obchodzimy 40. Jubileuszową Babiogórską Jesień, której tematem przewodnim jest “POWRÓT DO KORZENI”. W ramach festiwalu odbywa się konferencja naukowa pt. “Muzealnicze korzenie Babiej Góry “. Na dużej estradzie wystąpią liczne zespoły folklorystyczne i folkowe z Polski i zagranicy; m.in. Trebunie-Tutki z Twinke Brothers, zespół “Ładne Kwiatki” i wiele innych.
Współpraca reklamowa w oparciu o patronat medialny iSAP.
Autorka notatki: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa