Mali Słowianie. Opowiadania o dawnym świecie
Jestem pewien, że Moniki Maciewicz jako autorki nie trzeba nikomu z Państwa przedstawiać, gdyż jest ona już znana naszym czytelnikom z serii o Wiedmie, jednak jej dorobek literacki nie sprowadza się jedynie do książek przeznaczonych dla starszych odbiorców. Autorka jest doświadczoną pedagożką i doskonale wie jak dobrać słowa, by dotrzeć także i do młodszego grona czytelników, czego efektem jest jej nowo wydana książka Mali Słowianie.
Tytuł: Mali Słowianie. Opowiadania o dawnym świecie
Autorka: Monika Maciewicz
Grafika: Katarzyna Witerscheim
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 113+
Data premiery: 20.11.2024
Mali Słowianie. Opowiadania o dawnym świecie, jak głosi podtytuł, to opowiadania o dawnym świecie, który wydawałoby się że już dawno przeminął, lecz jego liczne elementy pozostały w naszej kulturze, obyczajach, a nawet i obrzędowości. Jakże wiele z tych opisanych obyczajów znamy, stosujemy je do dnia dzisiejszego, lecz nigdy nie zdawaliśmy sobie sprawy, skąd się wywodzą i jakie są ich korzenie.
Dla kogo dedykowani są Mali Słowianie?
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci do lat około 8 i to właśnie dzieci prowadzą nas przez karty opowieści o dawnych czasach. Dwoje rodzeństwa, Niemój i Nielubka, niecierpliwie wyczekują pewnego ważnego wydarzenia, które będzie miało wielki wpływ na nich i na ich życie. W kolejnych dziewięciu rozdziałach/opowiadaniach, czytelnik wraz z rodzeństwem zagłębi się w elementarne podstawy wiedzy o życiu małych Słowian oraz przeżyje bardzo ważne chwile z ich życia, które tak jak i obecnie, uroczyście świętowano.
Jakie wartości niesie ze sobą książka Mali Słowianie?
Dowiemy się czym jest motanka, jak się ją robi i czym różni się od zwykłej lalki. Przekonamy się, że nie warto łamać zakazów wydanych przez rodziców i oddalać się zbytnio od domu, nawet jeśli szukamy dorodnych jagód. Odwiedzimy Arkonę i zobaczymy posąg Świętowita, a także poznamy ciężką i odpowiedzialną pracę Rodzanic. Poznamy cykliczność roku Słowian, któremu przewodzi rytm powtarzających się pór roku. Książka dla dzieci oczywiście nie może być pozbawiona rysunków.
W środku znajdziemy wspaniałe barwne grafiki obrazujące samych bohaterów opowieści, a także miejsca i sceny typowe dla słowiańskiego świata.
Czego uczy naszych dzieci Monika Maciewicz?
Autorka bardzo sprytnie wplata w opowiadania ważne lekcje dla najmłodszych czytelników. Morał jest przedstawiony w bardzo wyważony sposób: nie piętnujący, lecz pokazujący delikatne różnice w efektach podejścia i rozumienia wszystkiego, co spotykamy na drodze swojego życia. Milenka przekonuje się, że zadomowiony kot nie jest zabawką i ma własną wolę, swoje przyzwyczajenia i niekoniecznie lubi zabawy z dziećmi. Przemko dowiaduje się, że wygląd nie zawsze świadczy o człowieku, tak więc ubogo ubrany człowiek nie tylko nie musi być wrogiem, ale często okazuje się być dobrą, miłą i mądrą osobą.
Podsumowanie
Świat Słowian obfitował w przeróżne stwory i demony, które czyhały nie tylko na nieostrożne dzieci, ale również i na dorosłych. W Małych Słowianach spotkamy też takie właśnie stwory, jednak spryt i przemyślane działanie małych bohaterów zawsze pozwalają im ujść cało z opresji. Warto Małych Słowian podsunąć swoim dzieciakom lub po prostu im poczytać. Poza ukrytymi w opowiadaniach wartościami edukacyjnymi, poznamy wspaniały świat dawnych Słowian, a po zakończonej lekturze, dzieci mogą nadać własne barwy scenom przedstawionym na dołączonych stronach do kolorowania.
Autor recenzji: Marcin Patela
Korekta: Adrianna Patela
Redakcja: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa