Ładowanie

Wierzenia i zwyczaje: Seria Popularnonaukowa rzucająca światło na dziedzictwo rodzimej kultury

Wierzenia i zwyczaje: Seria Popularnonaukowa rzucająca światło na dziedzictwo rodzimej kultury

Seria “Wierzenia i Zwyczaje” z Wydawnictwa Replika to unikalna podróż przez tajemniczy świat wierzeń, mitologii i zwyczajów Słowian.

Stanowi nieocenione źródło wiedzy o religii Słowian, ich demonologii oraz kulturowym dziedzictwie. Seria ta, będąca istotną częścią literatury popularnonaukowej, ukazuje głęboki związek wierzeń rodzimych z przyrodą oraz zmagania z siłami nadprzyrodzonymi. W skład serii wchodzi aż 30 książek, a wśród nich najnowsza – Hermolda Kronika Słowian.

Książki serii “Wierzenia i Zwyczaje”

W kręgu upiorów i wilkołaków. Demonologia słowiańska.
Książka precyzyjnie analizuje strzygi, zmory, południce i inne istoty mitologii Słowian. Opisuje przypadki polowań na czarownice nad Wisłą oraz wpływ wierzeń wiejskich na miejskie społeczeństwo. To kompleksowe źródło dla badaczy i twórców kultury popularnej, zawierające istotne informacje o demonologii słowiańskiej.

w kregu upiorow i wilkolakow. replika

Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Wierzenia ludowe.
Profesor Bohdan Baranowski analizuje ewolucję wizerunku diabła i czarownicy w kulturze Słowian. Korzystając z różnorodnych źródeł, ujawnia ich znaczenie oraz wpływ na naszą kulturę. Odkrywa barwne opowieści i cenne informacje o dawnych  wierzeniach Słowian i ich obecność we współczesnej kulturze.

POŻEGNANIE Z DIABŁEM I CZAROWNICĄ
 replika

Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy.
Leonard Pełka, ekspert w dziedzinie demonologii ludowej, prezentuje w tej książce wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące pierwotnych wierzeń. Analizuje ewolucję religii, magii i obrzędów totemicznych, rzucając światło na demonizm oraz wpływ demonów na ludzkie życie.

ŚLADAMI PIERWOTNYCH WIERZEŃ
 replika

W imię trzech diabłów. Historia polowań na czarownice.
Dieter Breuers przedstawia niezwykłą historię polowań na czarownice w średniowiecznej Europie. Opisuje inkwizytorów, władze świeckie i ich poszukiwania rzekomych czarownic. Książka rzuca światło na strach przed magią, kierujący nieszczęściami codziennego życia. Fascynująca podróż przez wieki zabobonu, lęku i wiary w szatana.

W IMIĘ TRZECH DIABŁÓW.
 replika

Młot na czarownice
Odkryj słynne dzieło Malleus Maleficarum w przystępnym języku. Jacob Sprenger i Heinrich Kramer analizują szatańskie praktyki czarownic i ich związek z diabłem. Niniejsze uwspółcześnione wydanie to kontrowersyjna lektura, ukazująca średniowieczne przekonania o czarach.

młot na czarownice replika

U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła.
Leonard J. Pełka zaprasza do fascynującej podróży po słowiańskich bogach i wierzeniach. Odkrywa sens życia dawnych Słowian, ich kult religijny oraz magiczne praktyki obecne w folklorze i obrzędowości. Książka to pełniejsze poznanie mitologii pradziejów, często mylnie przedstawianych jako legendy.

U STÓP SŁOWIAŃSKIEGO PARNASU replika

Błazen. Dzieje postaci i motywu.
Historia postaci błazna, od wieków fascynującej ludzi. Odzwierciedlenie lęków, marzeń i dewiacji. Książka to podróż przez rolę błazna w kulturze, od prostych ludzi po wielkich możnowładców, ukazując śmiech, ironię i gorzką prawdę.

BŁAZEN
Dzieje postaci i motywu

Diabeł w kulturze polskiej.
Michał Rożek podkreśla doniosłość diabła w europejskiej literaturze. Książka analizuje wpływ diabła na dzieła sztuki, literaturę i kulturę, ukazując jego trwałość i zapuszczone korzenie w umyśle europejskim.

diabel w kulturze polskie replika

Ludzie gościńca w XVII i XVIII wieku.
Książka o prostytutkach, złodziejach, wędrownych bajarzach i innych, zdawać by się mogło, marginesowych postaciach społeczeństwa XVII i XVIII wieku.

Nauki Tajemne w Dawnej Polsce. Mistrz Twardowski
Roman Bugaj przedstawia fascynującą historię czarów i nauk tajemnych w Polsce. Zbliża się do tajemniczych postaci, takich jak doktor Johann Faust czy słynny Mistrz Twardowski. Książka to bogate źródło wiedzy o wpływie magii na życie Polaków na przestrzeni wieków.

Polska Demonologia Ludowa – Wierzenia i Zwyczaje Słowian
To niezwykle ważna publikacja poświęcona słowiańskiej demonologii. Profesor Leonard Pełka, uczony w tej dziedzinie, odkrywa świat duchów i demonów, analizując folklor oraz baśnie. Książka rzuca światło na istoty demoniczne, ich powstanie i związane z nimi wierzenia.

Młot na Czarownice. Pars Tertia. Malleus Maleficarum
To najważniejszy traktat dotyczący walki z siłami zła. Ostatnia część Malleus Maleficarum po raz pierwszy w całości w języku polskim. Omówione są przesłanki, prowadzenie procesu i wydawanie wyroków w sprawach czarownic. 

Czarownicom żyć nie dopuścisz. Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku
Profesor Jacek Wijaczka, autorytet w dziedzinie, przedstawia osiem przypadków procesów czarownic w oparciu o źródła archiwalne, rzucając nowe światło na prześladowania czarownic w Polsce — to wyjątkowa analiza historii polowań na czarownice. 

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX
Niezwykłe studium polskiej (i słowiańskiej) obrzędowości. Leonard J. Pełka prezentuje bogactwo tradycji, od starożytności po współczesność, ukazując ewolucję i znaczenie kultury ludowej Słowian.

Mitologia Słowiańska i Polska
Brückner przedstawia bogactwo mitologii, demonologii i folkloru słowiańskiego, ukazując praktyki religijne i kulturowe. Ta wyjątkowa publikacja, mimo powstania na początku XX wieku, nadal cieszy się uznaniem zarówno wśród pasjonatów, jak i badaczy, stanowiąc solidne kompendium wiedzy o słowiańskich wierzeniach.

Słowiańskie Baśnie i Bajki
Bogaty zbiór legend i opowieści spod słowiańskiej strzechy. Autor, Bolesław Londyński (Mieczysław Rościszewski), prezentuje 35 utworów pełnych smoków, diabłów i czarownic.

Szatan i Demony
To dogłębne spojrzenie na świat demonów, ich pochodzenie i rolę w religii. Autor analizuje hierarchię, egzorcyzmy i ochronę przed złymi duchami, przywołując także postaci słynnych egzorcystów. Solidne kompendium dla badaczy i zainteresowanych tematem.

Procesy Czarownic w Polsce
Fascynująca analiza polowań na czarownice. Bohdan Baranowski ukazuje obraz społeczeństwa przepełnionego strachem przed diabłem i czarami. Książka rzuca światło na okres XVII-XVIII wieku, gdy procesy o czary stały się powszechne. Bogata w ciekawostki obyczajowe, jest kluczowym dziełem dla badaczy na całym świecie.

Świat Słowian. Kultura, Przyroda, Duchowość
Unikatowa publikacja o kulturze i wierzeniach Słowian autorstwa Leonarda J. Pełki. Książka analizuje rodzimowierstwo, ekofilozofię i wpływ ludowych wierzeń na świadomość ekosystemu. Przedstawia fascynujące spojrzenie na kulturę Słowian, poparte wnikliwymi analizami.

Żywoty Diabłów Polskich
Bogate w legendy źródło wiedzy o polskich diabłach. Witold Bunikiewicz ukazuje ich historie — przekraczamy prawdziwe wrota do piekieł — jak i sposoby pokonania. Książka, napisana pięknym językiem, wzbogacona humorem, to kompendium pełne niezwykłych i budzących niepokój opowieści.


Śmierć w Obrzędach, Zwyczajach i Wierzeniach Ludu Polskiego
Książka ta zbiera esencję informacji o polskich tradycji pogrzebowych. Henryk Biegeleisen, ceniony etnograf, odkrywa korzenie obrzędów pogrzebowych sięgające czasów przedchrześcijańskich. Książka przybliża wiarę w życie pozagrobowe i opowiada o dawnym kultywowaniu zmarłych. Bogactwo wierzeń i rytuałów pozwala zrozumieć tajemnicę śmierci.

Wojownicy i Wilkołaki
Odsłania fascynujący świat wilkołactwa i wierzeń ludowych. Prof. Leszek Słupecki prowadzi czytelnika przez słowiańskie, celtyckie i germańskie legendy, próbując zrozumieć głębszy sens wiary w wilkołaki. Książka porusza różne aspekty tego zjawiska, od starożytności po współczesność, pokazując jego obecność na różnych płaszczyznach kulturowych.

Czarownica i Czarnoksiężnik. Bajki, legendy, podania ludowe
Bogaty zbiór opowieści związanych z postaciami czarownic i czarnoksiężników. Przekazy te odzwierciedlają ich rolę jako postaci czarnych charakterów w wierzeniach ludowych, korzystających z nadprzyrodzonych mocy. Te niecne persony znalazły odzwierciedlenie zarówno w ustnych przekazach, jak i literaturze. Książka przenosi czytelnika w świat magicznych opowieści z przełomu XIX i XX wieku, w których czarownice i czarnoksiężnicy odgrywają kluczowe role.

Starożytna Litwa. Ludy i bogi. Szkice mitologiczne i historyczne
To wyjątkowa podróż przez dzieje litewskie. Dzięki badaniom wybitnych polskich uczonych, m.in. Antoniego Mierzyńskiego, odkrywamy autentyczne źródła mitologii litewskiej, odkładając fantazje na bok.

Tajemna strona Świąt
Odsłania mroczne tradycje okresu Bożego Narodzenia. Od Krampusa po elfy, książka przynosi historię i baśniowy klimat, eksplorując tajemnicze postaci i zwyczaje świąteczne. Odkryj nieznane aspekty wierzeń najpiękniejszych dni w roku.

Sanktuaria Słowiańskie
Bogate źródło wiedzy o miejscach kultu bogów słowiańskich. Autor, Bogusław Gierlach, eksploruje nie tylko same sanktuaria, lecz także obrzędy, pochówki i wierzenia, rzucając światło na dawną kulturę Słowian.

Baśnie Wschodniosłowiańskie
Zbiór baśni pełnych niesamowitości. Poznaj tajemnicze postaci i zwyczaje kultury Słowian Wschodnich, od Baby Jagi po błotniaka. Zanurz się w fascynującym świecie mitologii słowiańskiej i odkryj magiczny świat dawnych wierzeń.

Bogowie Germanów – Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej.
Odkryj fascynujący trójpodział mitologii skandynawskiej według Georgesa Dumézila. Odyna, Thora, Tyra i innych bogów germańskiego panteonu, którzy zostali ukazani jako przywódcy, wojownicy, czy opiekunowie płodności. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych wierzeniami Skandynawów. Wprowadzenie od profesora Jacka Banaszkiewicza.

Baśnie Koreańskie
Coś spoza europejskiego podwórka wierzeniowego. Doskonałe spojrzenie na koreańską tradycję ludową, ukazujące magiczne postaci, zdarzenia i historię Korei. Barwne opowieści autorstwa William’a E. Griffisa, amerykańskiego orientalisty, ukazujące kraj jako urokliwy i bogaty w kulturę. Sprawdźcie i przekonajcie się sami, czy znajdziecie punkty wspólne z wierzeniami Słowian!

Podsumowanie

Seria “Wierzenia i zwyczaje” od Wydawnictwa Replika ta to nie tylko okno na przeszłość, ale także refleksja nad współczesnością, uwydatniająca wpływ wierzeń Słowian na dzisiejszy świat. Jeśli szukasz pasjonującej lektury z zakresu słowiańskiej kultury, demonologii i religii, seria “Wierzenia i Zwyczaje” zaspokoi Twoją ciekawość i zaniesie w fascynującą podróż przez mistyczne krajobrazy dawnych wierzeń Słowian.

Autorka artykułu: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa

Artykuł sponsorowany