Ładowanie

Słowiańskie tatuaże intencyjne – współczesność odkrywa tradycję

Słowiańskie tatuaże intencyjne – współczesność odkrywa tradycję

Tatuaż to nie tylko modny dodatek czy chwilowy kaprys. To tradycja sięgająca głęboko wstecz w historię ludzkości, gdzie sztuka spotyka się z ciałem, pozostawiając trwały ślad na skórze. Świadectwem tej długiej i zróżnicowanej historii są archeologiczne znaleziska, przekazy pisane oraz tradycje kulturowe, które odsłaniają nam bogactwo i złożoność tego fenomenu.

Kiedy zaczęliśmy się tatuować?

Początki tatuażu sięgają czasów prehistorycznych, gdy nasze pradawne społeczności nadawały znaczenie swoim ciałom poprzez rytualne zdobienia. Odkrycia archeologiczne, takie jak mumifikowane zwłoki „człowieka lodu” czy starożytne grobowce egipskie, pokazują nam, że tatuaż był integralną częścią życia ludzi już tysiące lat temu. Znaki wytatuowane na ciele często odzwierciedlały status społeczny, przynależność do grupy czy indywidualne doświadczenia życiowe.

Dowiedz się więcej: Wydziarane Słowianki. Historia tatuowania

W różnych kulturach tatuaż pełnił różnorodne funkcje. W niektórych społecznościach był to sposób na wyrażenie przynależności do określonej grupy czy kasty społecznej. W innych przypadkach tatuaż miał znaczenie religijne i był integralną częścią obrzędów i rytuałów, symbolizując przemiany duchowe czy kontakty z nadprzyrodzonymi siłami. Przekazy pisane, takie jak biblijne zakazy tatuowania, dają nam również wgląd w kulturowe i religijne konteksty, w jakich tatuaż był postrzegany w różnych czasach i miejscach.

Tatuaż inspirowany mitologią, fot. Manufaktura Tatuażu

Dlaczego współcześnie ludzie robią tatuaże?

Współcześnie tatuaże stały się jednym z najpopularniejszych sposobów wyrażania siebie i indywidualności. Dla wielu ludzi tatuaż jest formą sztuki, którą noszą na własnym ciele. Osoby zainteresowane sztuką często decydują się na tatuaże jako sposób na wyrażenie swojej kreatywności oraz estetycznych preferencji. Współczesna kultura masowa również odgrywa istotną rolę w popularności tatuaży. W niektórych środowiskach są one postrzegane jako element mody czy trendu, co może zachęcać ludzi do decyzji o ich zdobieniu.

Tatuaż z motywem motanki, fot.: Manufaktura Tatuażu

Tatuaże są również sposobem na wyrażenie swojej tożsamości, przynależności do określonej grupy społecznej, kultury lub subkultury. Dla niektórych stanowią także formę manifestacji swoich przekonań, wartości czy preferencji życiowych. Mogą być również sposobem na wyrażenie swoich emocji, przeżyć czy doświadczeń życiowych. Często ludzie decydują się na tatuaż jako pamiątkę ważnego wydarzenia, upamiętnienie bliskiej osoby lub jako symbol walki z przeciwnościami losu. Dla niektórych ludzi tatuaż jest formą terapii lub nawet modlitwy.

Najpopularniejsze wzory słowiańskich tatuaży

Wzory tatuaży czerpiące inspirację ze słowiańskiej kultury są niezwykle popularne. Ludzie decydują się na nie z różnych przyczyn, chociaż wydaje się, że wśród motywacji dominuje chęć wyrażenia swojej przynależności do „plemienia”, jakim jest grupa ludzi zainteresowanych Słowiańszczyzną lub słowiańskimi wierzeniami. Wśród najczęściej spotykanych motywów można wyróżnić:

Kołowrót i symbole solarne: Reprezentuje on symbol solarny (Słońce), a także cykl życia, od narodzin, przez życie, aż po śmierć, oraz powrót duszy do kręgu życia. Symbole solarne, są również popularnym motywem, któremu przypisuje się również symbolikę związaną eze światłem, ciepłem, życiem i ochroną.

Demony słowiańskie: Bogata słowiańska mitologia pełna jest demonów, duchów i istot nadprzyrodzonych, które stanowią inspirację dla wielu wzorów tatuaży. Od sensualnych rusałek po strażnika lasu – Leszego czy Babę Jagę.

Symbol Welesa skomponowany z roślinami oraz paproć, fot. Manufaktura Tatuażu

Bogowie słowiańscy: Postacie z bogatej panteonu słowiańskiego, takie jak Perun, Weles, Swaróg, Dadźbóg czy Mokosz, są często przedstawiane w tatuażach jako wyraz szacunku dla dawnych wierzeń.

Krajki: Krajki lub motywy związane z haftem, są tradycyjną formą rękodzieła słowiańskiego, które od wieków zdobiły domy i ubrania. Wzory krajek, charakteryzujące się delikatnymi wzorami roślinnymi, zwierzęcymi lub geometrycznymi, często są inspiracją dla tatuaży, dodając im unikalnego uroku i piękna.

Współczesne symbole wiązane z bóstwami słowiańskimi: Oprócz tradycyjnych motywów, wiele osób decyduje się na tatuaże przedstawiające współczesne symbole związane z bóstwami słowiańskimi.

Motanki: Słowiańskie lalki obrzędowe, są często wykorzystywane jako motyw w tatuażach, symbolizując ochronę, płodność i dobrobyt. Te kolorowe lalki, wykonane z tkaniny i ozdobione różnymi wzorami, mają głębokie korzenie w słowiańskiej tradycji i nadal są cenione jako źródło inspiracji dla tatuaży.

Wyobrażenie współczesnego symbolu Welesa, fot. Manufaktura Tatuażu

Tatuaże słowiańskie wykonywane w intencji

Tatuowanie intencyjne, to coraz bardziej popularna praktyka, w której proces tatuowania staje się głębokim aktem duchowym. Jeśli prześledzić historię tatuowania, to można stwierdzić, że tatuaże intencyjne są powrotem do ich pierwotnego znaczenia i zadania.

Nie jest to jedynie zdobienie ciała, ale także forma medytacji, modlitwy i manifestacji intencji. W ramach tej praktyki ludzie decydują się na tatuaże w celu wyrażenia swoich pragnień, celów życiowych, uczuć czy emocji.

Symbolika nordycka oraz elementy floralne, fot.: Manufaktura Tatuażu

Manufaktura Tatuażu, ceniona pracownia tatuażu, podzieliła się z nami jednym z niezwykłych doświadczeń związanych z tatuowaniem intencyjnym. Wykonując tatuaż dla swojej koleżanki, która pragnęła zajść w ciążę, Manufaktura Tatuażu włożyła w ten proces dużo więcej niż tylko umiejętności artystyczne.

Tatuaż intencyjny był dla Manufaktury Tatuażu momentem, w którym sztuka spotkała się z duchowością. Cały proces był starannie zaplanowany i przemyślany, z uwzględnieniem intencji, które towarzyszyły temu wyjątkowemu projektowi. 

Czy tatuowanie intencyjne przyniosło efekt? Według autorki projektu Manufaktura Tatuażu: tak, natomiast warto zapoznać się z całym procesem i historią w wywiadzie (w formie podcastu), który przeprowadziliśmy, a w którym dowiecie się więcej o tatuowaniu intencyjnym.

Spotkanie z Manufakturą Tatuażu podczas SLAVNI

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania wyjątkowego wywiadu z Manufakturą Tatuażu, który jest już dostępny! W tej intymnej rozmowie dowiecie się więcej o filozofii pracy Manufaktury Tatuażu, inspiracjach artystycznych oraz tajnikach tworzenia niezwykłych dzieł sztuki na ludzkim ciele. To doskonała okazja, aby poznać bliżej tę cenioną pracownię tatuażu.

UMÓW SESJĘ W MANUFAKTURZE

A to nie koniec niespodzianek! Serdecznie zapraszamy również na konwent kultury rodzimej SLAVNI 2024, który odbędzie się w dniach 27-28 kwietnia 2024 roku. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone bogactwu i różnorodności słowiańskiej kultury, gdzie będzie można spotkać się osobiście z Manufakturą Tatuażu. Podczas konwentu będziecie mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z artystką odpowiedzialną za studio, zgłębić jej techniki pracy oraz zaplanować swój własny, niezapomniany tatuaż.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji do podziwiania sztuki i tworzenia niepowtarzalnych wspomnień.

Autorka artykułu: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
Artykuł sponsorowany.