Ładowanie

BIOEXPO Warsaw – realna ekologia [galeria zdjęć i relacja]

BIOEXPO Warsaw – realna ekologia [galeria zdjęć i relacja]

10 października 2020 mieliśmy okazję zwiedzić targi Bio Expo Warsaw, odbywające się w podstołecznym Nadarzynie. Są to jedne z największych w Polsce targów produktów ekologicznych, od żywności, przez kosmetyki, sprzęt gospodarstwa domowego i opakowania.

Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem koronawirusa (obostrzenia sanitarne), ale wśród wystawców nie zabrakło ani przedstawicieli rodzimych firm rodzinnych ani zwiedzających. Dzięki temu, na targach skosztować można było m.in. znakomitego pieczywa (także w ofercie dla branży HoReCa), tłoczonych soków (np. z aronii), ekologicznie wytwarzanych słodyczy, różnego rodzaju zakwasów i kiszonek itp. Oprócz tego, reprezentowana była branża opakowaniowa z nowinkami typu biodegeadowalnych etykiet, worków na śmieci i tzw. naczyń jednorazowych oraz bio-kosmetyków.

BIOEXPO Warsaw, autor zdjęć: Witt Wilczyński dla iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa.

Dobre przykłady

Przedstawiciel firmy Green Tree Group z Piotrkowa Trybunalskiego zaprezentował nam nowy model worka na śmieci (otrzymywany z kukurydzy), skierowany do „wygodnickich”. Wiele osób narzekało, że te worki są za cienkie i za szybko się rozkładają. Nie wszyscy jeszcze rozumieją, że zadaniem ekologicznych worków na śmieci jest ich możliwie szybki rozkład, dla tych ludzi, którzy wynoszą bio-odpady rzadziej niż co 1-2 dni, przygotowaliśmy worki grubsze o „kilka mikronów” wytrzymujące około tygodnia. Tak aby nadal były ekologiczne,  ale żeby też był na nie popyt i spełniały swoje zadanie – usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy. Na stoisku Bio Piekarz Nowakowski obdarowani zostaliśmy próbkami znakomitego pieczywa (w tym wytwarzanego z mąki z komosy ryżowej i kasztanów) a z przedstawicielką lokalnej plantacji aronii z Wielkopolski (Aronia Organic Farm, Koło) wstępnie umówiliśmy się (po degustacji soków tłoczonych) na wizytę na miejscu w przyszłym roku. Od firmy Baziółka (producenta ziół ekologicznych) dostaliśmy dorodną sadzonkę mięty, która zrobiła nam niespodziankę i zakwitła – i w związku z tym przeznaczamy ją na roślinę ozdobną. Takich spotkań i rozmów bardziej, i mniej oficjalnych mieliśmy więcej (m.in. z przedstawicielem IUNG Puławy) – tyle na ile czas przeznaczony dla mediów (sobota, ostatni dzień targów) pozwolił.  

Eko zamiast „eko”

Na tegorocznych targach BIOEXPO Warsaw na szczęście nie było szemranego „różdżkarstwa” i pseudonaukowego oszołomstwa w typie „wody plazmowanej” –  natomiast wiele firm przezentowało autentyczny bio-towar, wytwarzany zgodnie z  zasadami ekologii oraz fair trade. Takich właśnie produktów warto szukać w sklepach, wspierając nie tylko lokalnych i rodzimych producentów, ale także kierując się myśleniem ekologicznym, rodzimowierczym i ogólnoludzkim. Ten produkt zawsze będzie trochę droższy niż typowa „korpo-masówka” – ale w tym przypadku warto wydać te parę złotych więcej. W ten sposób cząstkowo przysłużymy się naszej gospodarce i naszej planecie. To oczywiste – ale warto o tym przypominać.

Podczas targów odbywało się trzydniowe forum BIOEXPO, podczas którego wielu przedstawicieli świata nauki prezentowało m.in. zasady zdrowego żywienia i promowało ekologiczny styl życia.

Więcej na stronie: https://bioexpo.pl/

Autor artykułu: Witt Wilczyński
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0 (obejmuje zdjęcia)

Materiał powstał w oparciu o współpracę