Ładowanie

Święto Strzyboga | 13.02.2024 | Chorzów

Święto Strzyboga | 13.02.2024 | Chorzów

Dołącz do uczestników ŚWIĘTO STRZYBOGA Radogost+Dymna Lotva+Ariadne’s Thread+Zdrawica, gdzie czekać będą na Ciebie niezapomniane dźwięki czterech wyjątkowych zespołów!

Dawcą deszczu u Słowian był Perun – pan słowiańskiego panteonu, gromowładny bóg, ewentualnie wspomagająca go Perperuna. Sam deszcz to jednak za mało, by zapewnić człowiekowi obfitość plonów, gdyż ktoś powinien zadbać także o to, by chmury deszczowe zaprowadzić we właściwe miejsce na świecie. Do tego zadania właściwym narzędziem wydaje się wiatr, który w wierzeniach Słowian również ma swojego boskiego operatora – Strzyboga (Striboga). Bóg ten pojawiał się w wierzeniach Słowian wschodnich, a w XI-wiecznej Powieści minionych lat Strzybóg został wyróżniony jako jedno z bóstw, którym wznoszono posągi.

Zapraszamy na prawdziwą muzyczną ucztę, podczas której będziemy wspólnie celebrować naszą Słowiańskość. Najlepszą na tę okazję muzyczną oprawę zapewnią:

– ZDRAWICA:
“Miłość do gór i lasów, spora dawka porządnego rock’n’rolla oraz kropla miodu pitnego – to zespół Zdrawica! Folk rockowa grupa pod nazwą nawiązującą do starosłowiańskiego rytuału tworzy oficjalnie od 2013 roku. Zespół ma na koncie wydaną w 2022 roku płytę “Tak o rzece”, minialbum “Rok” (2017), a także kilka singli. Daj się ponieść muzyce, która kryje wiele emocji, od radości po strach. Posłuchaj opowieści o tym, co może czaić się w ciemnym lesie, czy to pradawne demony, czy nasze własne wyobrażenia? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam…”

– ARIADNE’S THREAD:
to nietuzinkowy projekt muzyczny, stworzony w Krakowie przez wokalistkę i multiinstrumentalistkę Adriannę Zborowską. Twórczość zespołu oparta jest na wykorzystaniu rozmaitych tradycyjnych instrumentów, a także na różnorodnych inspiracjach poszczególnych członków grupy. Ich próba świeżego spojrzenia na muzykę folkową poprzez łączenie nowoczesnego, metalowe brzmienia z archaicznymi dźwiękami, tworzy niepowtarzalny klimat.
Utwory Ariadne’s Thread nawiązują do mrocznego i tajemniczego europejskiego folkloru, wywodzącego się z muzyki średniowiecznej, renesansowej, skandynawskiej i celtyckiej z elementami pierwotnego, pulsującego transu i energetycznego rocka i metalu.

– DYMNA LOTVA:
łączy doom i post black metal, dodając czasami dsbm i elementy folkowe. Ze względu na wykorzystanie prawdziwych historii w tekstach, styl muzyków bywa nazywany “dokumentalnym metalem”.
Dymna Lotva powstała jako studyjny projekt kompozytora Jauhiena Czarkasawa i wokalistki Katsiaryny Mankievich w 2015 roku w Mińsku na Białorusi. Już w 2016 roku ukazał się debiutancki LP “The Land Under The Black Wings: Swamp”. Rok później ukazał się drugi
album “Wormwood”, poświęcony katastrofie w Czarnobylu. Wkrótce Dymna Lotva stała się jednym z najbardziej aktywnych koncertowych zespołów metalowych na Białorusi. W 2020 roku muzycy otwarcie wspierali protesty przeciwko dyktaturze. Z tego powodu latem 2021 r. wszystkie koncerty Dymna Lotva na Białorusi zostały zakazane. Wokalistka uciekła na Ukrainę, aby uniknąć uwięzienia. Spotkała się z rosyjską inwazją w Irpiniu. Dopiero pod koniec 2022 roku muzykom udało się ponownie spotkać w Warszawie. W sierpniu 2023 roku trzeci album “The Land Under The Black Wings: Blood” został wydany przez niemiecki label Prophecy Productions. Jest to konceptualny album o wojnie i okupacji. Jesienią 2023 roku na Prophecy Fest zespół powrócił na scenę w nowym składzie zebranym w Polsce.

– RADOGOST:
Grupa powstała w 2006 roku i gra energetyczną muzykę metalową z elementami folkowymi, mocno zakorzenioną w tradycji słowiańskiej. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne, gitarowe riffy i agresywne bębny zestawiono z dźwiękiem skrzypiec oraz innych tradycyjnych instrumentów. We wczesnych tekstach Radogost nawiązuje do legend, mitów, podań i wierzeń słowiańskich, kultywując tradycje ludów zamieszkujących tereny między innymi dawnej Polski, Czech i Słowacji. Najnowsze produkcje skręcają w mroczny, dekadencki i surrealistyczny klimat.

17:00 – BRAMKA
18:00 – START