Ładowanie

Fascynująca powieść o Piastach i Wikingach – recenzja książki „Bjørn. Syn burzy”

Fascynująca powieść o Piastach i Wikingach – recenzja książki „Bjørn. Syn burzy”

Czy świat średniowiecza może być interesujący dla młodego czytelnika? Czy w dobie ogromnej popularności fantastyki, komiksów i romansów paranormalnych nastolatek sięgnie po powieść historyczną? Jeśli będzie to powieść Pawła Wakuły, odpowiedź na powyższe pytania brzmi – TAK!

Tytuł: Bjørn. Syn burzy
Autor: Paweł Wakuła
Rok: 2020 (wydanie II)
Wydawnictwo Literatura
Liczba stron: 397

CO ZA HISTORIA!

Spokojne życie mnichów na leżącej u wybrzeży Northumbrii wyspie Lindisfarne zakłóca niespodziewane przybycie łodzi z budzącym grozę więźniem – Bjørnem Stenskale. Rozkaz króla Knuta Wielkiego jest jednoznaczny – opat klasztoru – Brendan z Corku ma spisać wspomnienia skazańca, skrywającego pożądaną przez wielu tajemnicę. Szybko okazuje się, że owa tajemnica ściąga na wyspę siły, które zaburzą równowagę mieszkańców i doprowadzą do tragedii.

MISTRZOSTWO FORMY I STYLU

Bardzo ciekawą kwestią jest przynależność gatunkowa książki Pawła Wakuły. W tej przygodowej powieści dla młodzieży z wątkiem kryminalnym odnajdziemy echa edd, sag, kronik, legend, pieśni o czynach, a nawet „Odysei” czy „Imienia róży”. Autor w mistrzowski sposób prowadzi czytelników po średniowiecznej Europie, dając dowód swojej erudycji i świetnego przygotowania merytorycznego.  

Piękny, częściowo archaizowany, język to ogromny atut tej powieści. Dzięki niemu czytelnik ma szansę głębiej wejść do świata kreowanego przez autora i poznać słownictwo związane z realiami epoki. Wirydarz, drakkar, seksta, suplika, obiata, skald to tylko część z wyjaśnionych w przypisach nazw, które mogą stanowić podwaliny leksykalnej bazy i ułatwić zrozumienie innych tekstów dotyczących okresu średniowiecza, zwłaszcza jeśli dodamy do tego zamieszczone na końcu książki noty biograficzne i noty historyczne.

Małymi dziełami sztuki są też tytuły rozdziałów, zaplanowane przez autora z precyzją i poczuciem humoru.

ŚWIAT SŁOWIAN I WIKINGÓW

Obraz średniowiecznego świata poznajemy przez pryzmat historii niezwykłego bohatera (fikcyjnego) – nieślubnego syna Mieszka I – Bjørna Stenskale, któremu przyszło żyć w czasach walk o władzę, przemian religijnych i kulturowych. Jego życie rozpięte między dwoma biegunami – słowiańskim i wikińskim, podróże po Europie wraz z młodym Bolesławem Chrobrym i spotkania z innymi postaciami znanymi z kart historii – świętym Wojciechem, Ottonem II i jego żoną Teofano, margrabią Hodonem czy intrygującym Ibrahimem ibn Jakubem tworzą barwny i wielopłaszczyznowy obraz tamtych czasów. Mamy bowiem w powieści ukazane nie tylko królewskie dwory, lecz także wioski czy zamkowe lochy. Autor ukazuje bohaterów w sieci skomplikowanych relacji i zależności, powinności i konieczności, która determinuje ich losy i często stawia przed wyzwaniami, którym niełatwo sprostać.

Świat i wierzenia Słowian ukazane we wspomnieniach Bjørna mogą być niezwykle ciekawe dla młodego czytelnika – postrzyżyny, opowieści dziadka Niemira o Nawii czy słowiański panteon na kartach powieści zyskują dodatkowy walor poznawczy, bo zamiast wykładu mamy wciągającą opowieść młodego chłopaka, dla którego to wszystko było dobrze znaną codziennością.

Jeśli dodamy do tego wątek dojrzewania bohatera, który musi mierzyć się z brakiem akceptacji, samotnością i tęsknotą, możemy mieć pewność, że powieść Pawła Wakuły jest warta uwagi.

NA ZAKOŃCZENIE

Jak kończy się historia Syna Burzy? Jaka tajemnicę skrywa jego opowieść? Na kartach pierwszego tomu powieści poznaje ją tylko Brendan z Corku. Jeśli jesteście ciekawi dalszych losów Stenskale, zajrzyjcie do drugiego tomu „Bjørn. Kruki Odyna”. Warto.

Okładka książki: ..Bjorn. Syn burzy”, źródło: www.wydawnictwoliteratura.pl

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa: KUP KSIĄŻKĘ

Autorka artykułu: Adrianna Aminae Janusz (zespół Runika)
W ramach iSAP- Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę