Ładowanie

Słowiański Dzień Dziecka w Warszawie 2021

Słowiański Dzień Dziecka w Warszawie 2021

Piątego czerwca 2021r. w Centrum Lokalnym Żoliborz uczestniczyliśmy w pierwszym dniu dziecka którego tematem przewodnim była kultura i wierzenia Słowian.

Uważam, że takie wydarzenia powinny odbywać się jak najczęściej ponieważ są niesamowitą okazją na pokazanie dzieciom własnej tożsamości kulturowej, kolebki Polskich zwyczajów, a także historii i baśni. Sami proszę zobaczcie co tam się działo.

Piękne kolorowanki z elementami starych wierzeń przyciągnęły młodych artystów.  Dzieci z pasją przyglądały się pleceniu krajek czyli tradycyjnych pasów zdobniczych, a także otrzymywały ręcznie utkane opaski.  Z gliny i kwiatów tworzyliśmy wszelkiego rodzaju obrazy i naczynia, tutaj wyobraźnia dzieci pokazała skrzydła.  Na plastrach brzozy pod okiem Kołaczowych animatorów dzieci malowały słowiańskie symbole, a następnie w formie wisiorka zabierały ze sobą.

Przez zdecydowaną większość dnia Wojnar umilał wszystkim czas czytając słowiańskie mity i baśnie, nie obyło się bez nagród ufundowanych przez wydawnictwo Triglav dla najpilniejszych słuchaczy. 
Chyba każdy za młodu miał ulubionego misia lub lalkę, teraz wspólnie z Laszką szyliśmy dla nich słowiańskie ubranka. 
Z zaciekawieniem rozmawialiśmy o znaczeniu symboli w studiu tatuażu henną. Mnóstwo symboliki od kwiatów paproci po księżyce, słonka i kołowroty powędrowało z najmłodszymi tego dnia do domów.
Bardzo dużym zaangażowaniem cieszył się teatrzyk kukiełkowy w którym dzieci przyczyniły się do pokonania groźnego smoka. Ciekawość przywiodła dzieci do sekcji z instrumentami, na których mogły swobodnie grać pomagając nam z pieśnią “Gaiczek Zielony” i innymi.
W krótkiej formie przedstawiono zarys nadchodzącej gry w świecie słowiańskich wierzeń “The End Of The Sun”, a uczestnicy prelekcji otrzymali w nagrodę aż 10 kopii gry.

Wykład o tym jak zbudowane są, z czego słyną i co oznaczają imiona słowiańskie przyciągnął tłumy i nic dziwnego bo był naprawdę wspaniały.
Dla ciekawskich mnóstwo porządnej literatury, biżuterii i audiobooków przygotowali Słowiańskisklep.com.pl, Nine Realms i Gniazdo.
Jednak nie samymi książkami młodzi słowianie żyją i tak pod koniec całego dnia treningów sportowych wzięli udział w zawodach z nagrodami.

Jakże piękny był to dzień w otoczeniu własnej kultury, pieśni, opowieści, magii, tańca, mitów, zajęć plastycznych, konkurencji siłowych. Pod względem organizacyjnym jak na pierwszy Słowiański Dzień Dziecka było naprawdę dobrze, choć momentami widać było zamieszanie wśród organizatorów to nadrabiali to zaangażowaniem i szczerą pasją do tego co robią. Sam zresztą pomagałem w organizacji i dokładnie taki sam zarzut dotyczył mnie, po prostu tej przyjemnej pracy na kilka osób było po same łokcie.

Jeżeli braliście udział w Słowiańskim Dniu Dziecka 2021 dajcie znać jak wam się podobało, a jeśli nie to co sądzicie o takiej formie promocji naszej rdzennej kultury.

Gorąco kibicuję tej inicjatywie, a za rok czeka nas kolejna edycja na którą serdecznie zapraszamy.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kołacz wraz z czynną pomocą i zaangażowaniem patronów:  
Slowianskisklep.com.pl    Wydawnictwo Triglav    Magazyn Gniazdo     iSAP       Nine Realms     The End of the Sun

Autor reportażu: Piotr Mściwój Myszyński
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0