Ładowanie

Czy znasz słowiańskie “Plemiona”?

Czy znasz słowiańskie “Plemiona”?

Siły dobra starły się z armią Czarnoboga. W trakcie bitwy ginie Perun, a siły dobra ponoszą klęskę. Światowid, ojciec wszystkich Bogów, dał jednak ludziom szansę na uratowanie swojego świata. Raz w roku odbywać się mają zmagania śmiertelników przeciw siłom Czarnoboga. To od wyniku tych zmagań zależy przyszłość świata. Każde z plemion musi wystawić jednego, najwaleczniejszego woja który stanie do walki z siłami zła.

Autor: Łukasz Radecki
Tytuł: Plemiona Tom I Wojna Bogów
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Ilość stron: 326
Data premiery: 2018-07-16

Tytuł: Plemiona Tom II Próba Bogów
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Ilość stron: 361
Data premiery: 2019-03-25

Narnia? Nie, to “Plemiona” Łukasza Radeckiego

Wycieczka szkolna jakich wiele. W planie zwiedzanie licznych zabytków w towarzystwie przewodnika i wszystko widzącej wychowawczyni. Nuda. Jednak gdy w trakcie takiej wycieczki rodzeństwo Weronika, Zbyszek i Kacper trafiło do grodu w Biskupinie, nuda znika. W czasie zwiedzania grodu rozpętuje się nagła burza. Za sprawą pioruna uderzającego w posąg Świętowita, rodzeństwo zostaje przeniesione do odległych czasów, gdy słowiańscy bogowie stąpali między śmiertelnikami. Bohaterowie zostają rozdzieleni i trafiają na ziemie różnych słowiańskich plemion. Świat do którego trafili różni się bardzo od tego, w którym do tej pory żyli – nie działają smartfony, karty płatnicze, GPS, nie ma publicznych środków transportu, drobne pieniądze w kieszeni nie mają żadnej wartości. Ale za to pachną zioła, kwiaty, nocą widać niebo usiane gwiazdami, których blaski nie tłumią miejskie latarnie, a czyste ody strumyków szumią wartkim nurtem. Nawet zieleń lasów obficie porastających okolicę, wydaje się być inna od tej dobrze znanej. Liście nie są pokryte warstwą przemysłowych zanieczyszczeń.

[iSAP: “Bajanki Słowianki” uczą o Słowianach nasze dzieci!]

Magia bez “różowych jednorożców”

Świat do którego trafiają bohaterowie Plemion, jest światem pozbawionym sztuczności, mimo iż jednocześnie pełnym magii. Krzewy bzu mają swych mieszkańców, w zakamarkach chałup ukrywają się domowiki, w stawach i jeziorach żyją wodniki i polują utopce. Mitologia słowiańska jest tu pokazana w bardzo szerokim wachlarzu postaci. Autor nie oblał tego magicznego świata różowym lukrem lecz przedstawił rzeczywistość taką, jaką mogła być, jaką sobie wyobraził. Bohaterowie się brudzą, męczą, pocą, czasem nieprzyjemnie pachną z tego powodu. Zagrody rybaków wydzielają woń ryb, a chlew nie pachnie fiołkami. Dawne stroje wykonane z wełny lub grubego lnu gryzą skórę przyzwyczajoną do delikatnej bawełny. Autor bardzo ciekawie przedstawia przygody trójki bohaterów prowadząc ich ścieżki równolegle. Sprawia to, że lektura potrafi wciągnąć a czytający oczekuje dalszych opisów historii każdej z postaci. 

KUP KSIĄŻKĘ

Okładka książki “Plemiona”. Na prawie cytatu.

Sami bohaterowie są przedstawieni w sposób bardzo prosty. Każda postać jest charakterystyczna, łatwa do zapamiętania. Dialogi są bardzo żywe, obrazowe i często dowcipne. W żadnym miejscu nie wieje sztucznością. Na uwagę zasługują opisy, bardzo dobrze obrazujące rzeczywistość z jaką spotykają się nasi bohaterowie. Dzięki doskonale dobranymi dialogami i opisami, czytający jest w stanie wręcz narysować sobie w wyobraźni dawny świat przedstawiony w Plemionach

Nauka uważności i wdzięczności

Autor duży nacisk położył na aspekt edukacyjny książki. Każde plemię do którego trafiają bohaterowie, wyróżnia się niezwykłą jednością, braterstwem, oddaniem i wiernością, tworząc jedną dużą rodzinę. Zwraca także uwagę na ochronę przyrody, dbanie o nią, nie niszczenie bezmyślne roślin czy kwiatów. Między wierszami namawia do odłożenia na bok wynalazków współczesności, by móc rozkoszować się widokiem tego, co stworzyła natura. Jeśli odstawimy od oczu blask swojego smartfona, zobaczymy jasne gwiazdy na nocnym niebie. 

KUP KSIĄŻKĘ

Okładka książki “Plemiona”. Na prawie cytatu.

Książka jest przeznaczona dla młodzieży, ale również dla dzieci już samodzielnie czytających, mimo to, ja także z przyjemnością ją przeczytałem. Na dzień dzisiejszy, dostępne są dwa tomy Plemion. Autor zapowiadał, że seria obejmie cztery. Od premiery drugiego tomu już sporo czasu upłynęło, więc z pewnością niebawem można spodziewać się kontynuacji przygód rodzeństwa przeniesionego do świata mitologii słowiańskiej.

Autor artykułu: Marcin Patela
Korekta: Ewa Mszczuja Jabłońska
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa

Materiał powstał w oparciu o współpracę