Ładowanie

Kruki wędrują między światami… – recenzja książki od Moniki Maciewicz

Kruki wędrują między światami… – recenzja książki od Moniki Maciewicz

Kruki wędrują między światami żywych i martwych, między tym co było, jest i nadejdzie. Kruki znają prawdę o przyszłości.

Autor: Monika Maciewicz
Tytuł: Kruki
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 272
Data premiery: 2022-06-10

Biwię, główną bohaterkę poznaliśmy w książce Wiedma, gdy rozpoczynała naukę u wiedzącej. W powieści Kruki, Biwia tym razem powraca jako ta wiedząca, z potężną mocą, doświadczeniem i umiejętnościami. Świat wciąż się zmienia, nic nie pozostaje w miejscu. Nawet drobne znaki na ziemi wskazują, że nadciąga coś złego, coś czego nie można uniknąć. Nadchodzące problemy dostrzega także i żerca z chramu pod grodem kniazia Lestka. Najpilniejszą sprawą staje się prawidłowe odczytanie tych znaków i zidentyfikowanie nadciągającego zagrożenia. Wrogie plemiona koczownicze najechały już rubieże, rabując i niszcząc osady, opola i grody. Przed nimi podąża Cicha, niewidocznie rozprzestrzeniając śmierć i cierpienie. Młoda Wiedma wraz z żercą Wiedzimirem musi stawić czoła nieuchronnej przyszłości.

Moc Wiedmy

Biwia jest wiedźmą znającą tajniki leczenia, potrafi zaklinać, przeklinać, rzucać uroki i kontaktować się z Bogami. Drzemie w niej ogromna moc Peruna, co czasem może okazać się kłopotliwe. Mimo sporego doświadczenia, nie raz kieruje się uczuciami, zwłaszcza w chwilach zwątpienia, żalu czy smutku. Bywa że jej działania zdeterminowane są nawet formą zemsty. Potrafi dostrzec to, co zrobiła źle, wbrew zasadom, którymi powinna się kierować. Biwia to bohaterka uparcie dążąca do wyznaczonego celu. Zdaje sobie sprawę, że mimo ogromnej mocy i wiedzy, nie poznała jednak wszystkiego. By poznać odpowiedzi na dręczące ją pytania, spotyka się także z wszechmocnym Kościejem. Gotowa jest oddać ochronny naszyjnik byle nieść pomoc. Ukazuje sile płynąca zarówno z jej mocy, jak i serca. 

Świat Biwii

W powieści Kruki znajdziemy dobrze nam znany z wcześniejszej książki Wiedma świat pełen słowiańskich demonów, bogów, obrzędów czy świąt. Autorka bardzo zgrabnie wprowadza czytelnika w wykreowane przez siebie uniwersum. Klimatu powieści dodaje styl wypowiedzi bohaterów Kruków użyty w dialogach. Postacie posługują się wieloma słowami, które obecnie uległy zapomnieniu, zostały wyparte przez inne nazewnictwo lub zwyczajnie wyszły z użycia lata temu. Rozmowy pomiędzy postaciami powieści są bardzo naturalne, wynikają z określonej sytuacji. Czasami są bardzo zdawkowe, jednak to także nadaje książce swoistej dynamiki. Treściwe opisy grodów, postaci czy przyrody wprowadzają tyle informacji ile jest w danym momencie potrzebne, nie rozwlekając zbędnie fabuły. W Krukach  autorka postawiła na wartką akcję i doskonale jej się to udało. Na kartach książki spotkamy dobrze nam znane postacie ze słowiańskiej mitologii jak np. wodnika, utopca, upiorzycę, domowika. Autorka sięgnęła jednak troszkę głębiej w podania i legendy ziem słowiańskich. Pojawi się zatem Boruta i Rokita, a także Kościej, Żmij i jego potomstwo. Spotkamy okoliczne Wiedmy na sabacie, poznamy przebieg ceremonii postrzyżyn, a także pochówku. 

Podążaj za krukami

Kruki Moniki Maciewicz, to nieliczna z książek w słowiańskiej tematyce, po której przeczytaniu żałujemy, że już się skończyła. Na jej kontynuację niestety jeszcze troszkę musimy poczekać. To powieść, która przeniesie czytelnika w odległe czasy słowiańskich mitów i legend, otaczając go aromatem ziół z nalewek Wiedmy, czy szczękiem żelaza walczących wojów. Wartka akcja fabuły sprawi, że nie będziemy chcieli odłożyć książki choć na chwilę, wciągnięci w świat w którym żyje Biwia. Przekonamy się także, że przebaczenie może być kluczem do zażegnania wielu problemów.

Data premiery: 2022-06-10
Książkę będzie można zakupić na stronie Wydawnictwa:
KUP KSIĄŻKĘ

Autor artykułu: Marcin Patela
Korekta: Ewa Mszczuja Jabłońska
W ramach iSAP Słowiańska Agencja Prasowa

Materiał powstał w oparciu o współpracę