I Międzynarodowy Festiwal Wczesnośredniowiecznych Wojowniczek 2023.
Nasz fotoreportażysta, Andrzej Pajdziński wziął udział w I Międzynarodowym Festiwalu Wczesnośredniowieczncyh Wojowniczek 2023, który odbył się w Warowni Jomsborg. Podczas spotkania odbywały się: turniej łuczniczy, walki drużynowe, rzut toporem oraz wiele innych atrakcji – dedykowanych również dla najmłodszych.
Poniżej, oprócz zdjęć prezentujemy Wam fragmenty transkrypcji opowieści snutych przez koordynatorów oraz organizatorów wydarzenia… Trzeba przyznać, że czyta się te historie z zapartym tchem!
Poniżej, oprócz zdjęć prezentujemy Wam fragmenty transkrypcji opowieści snutych przez koordynatorów oraz organizatorów wydarzenia… Trzeba przyznać, że czyta się te historie z zapartym tchem!
Znajdujemy się w skansenie historycznym Warownia Jomsborg, na brzegu wyspy, tak jakby umieścili to wikingowie tysiąc lat temu, gdyby tu naprawdę dotarli. Warownia historyczna jako skansen pełni ważną rolę, prowadzi lekcje historyczne w formie 3-godzinnego spektaklu interaktywnego dla dzieci, ale robimy również odtwórstwo historyczne dla drużyn, ponieważ ten skansen żyje. W skład drużyny wchodzą mężczyźni i kobiety, którzy odtwarzają wczesne średniowiecze; najczęściej Skandynawowie, ale również Słowianie. Ja jestem Iro-Szkotem, który dołączył do drużyny, co nie było niemożliwe, ponieważ grupy wojownicze bywały mieszane. Było to możliwe, żeby i Słowianin, i Celt popłynęli na wyprawę razem ze Skandynawami.
Warownia Jomsborg to jedyna na świecie warownia otoczona wałem mająca 2 wieże oraz jedno zamaskowane przejście. Takich obiektów na świecie jak do tej pory, z tego co słyszałem, nie ma.
To jest niezwykła idea naszego wodza Stanisława Wdowczyka, który na tę warownię wydał w sumie ponad 2 mln złotych. To kosztowne hobby. Pierwsza była w Rynie nad Zalewem Zegrzyńskim, stała od 2000 do 2010 roku. W 2010 roku przenieśliśmy się tutaj, i stoi już 13 lat.
Korekta: red. n. Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
Opublikuj komentarz