Ładowanie

Mead Madness Cup 2022 – miód pitny wraca na stół

Mead Madness Cup 2022 – miód pitny wraca na stół

Nasi dziennikarze mieli przyjemność brać udział w konferencji oraz kolacji degustacyjnej, które odbywały się 26.02.2022 w Hotelu Novotel w Warszawie w ramach Mead Madness Cup. Który miód pitny zwyciężył rywalizację?

[iSAP: SŁOWIANIE OD KUCHNI: Miodosytnictwo. XIX-wieczny miód pitny bartny]

“Konkurs Mead Madness Cup to największy konkurs miodów pitnych w Europie. Organizowany nieprzerwanie od 2018 roku, już na dobre zapisał się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Przeznaczony zarówno dla miodosytników domowych jak i dla komercyjnych producentów miodu pitnego.”

~ Mead Madness Cup

Głównymi założycielami i pomysłodawcami konkursu są panowie z Kings of Mead, czyli Mateusz Błaszczyk, Krzysztof Jarek. W tym roku głównym patronem i również organizatorem był Tomasz Józefowicz (www.pitnemiody.pl)

Sam konkurs powstał przy kooperacji z EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Miodosytnikow) i ściśle wiąże się z European Mead Makers Conference.

Miody pitne w edycji III

Międzynarodowa komisja jurorska (złożona m.in. z sędziów Mead Judging Program oraz Beer Judge Certification Program) od 24 do 25 lutego oceniła ponad 500 miodów pitnych zgłoszonych w różnych kategoriach. Wśród komercyjnych firm oraz profesjonalnych rzemieślników udział w Mead Madness Cup mogły wziąć również osoby wytwarzające miód pitny na własne potrzeby w domu.

Sobota była dniem inauguracyjnym, który został wypełniony przez wykłady dotyczące branży miodosytniczej trwające ponad 6 godzin, by o 19:30 goście mogli zasiąść do wspólnej kolacji połączonej z degustacją miodów pitnych oraz ogłoszeniem wyników konkursu.

Polacy wyprzedzili swoją konkurencję w liczbie laureatów, ale również zdobyli najwięcej złotych krążków.

Grand Champion w kategorii “Home”: Adam Pałyga “NORWESKA WARIACJA #6”, 

Grand Champion w kategorii “Commercial”:  Northern Mead “WILDFLOWER TRADITIONAL”,

Mistrzem Polski domowych miodosytników został drugi rok z rzędu Andrzej Kozak,

Honorowa nagrodę “osobowości miodowej roku” otrzymał Marcin Jaros.

Wszystkie informacje o wynikach Konkursu znajdziesz [tutaj].

Pomimo wspaniałej, rodzinnej atmosfery, w której trudno było odczuć wrogą rywalizację, dobre nastroje były co jakiś czas przerwane rozmowami na temat obecnej sytuacji geopolitycznej.

[iSAP: Miód pitny Nidzica | Filip Czepło]

Wśród gości tego spektakularnego wydarzenia zabrakło m.in. wiceprezesa EMMA oraz laureatów dwóch nagród, którzy obecnie przebywają na terenie objętym działaniami militarnymi.

Miód pitny i wzmacnianie jego rangi kulturowej

Redakcja iSAP ma nadzieję, że pomimo zmęczenia Organizatorzy Mead Madness Cup nie poprzestaną na swojej pracy i uparcie będą rozwijać Konkurs oraz Konferencję. Jest to wydarzenie unikatowe na skalę europejską, a nawet światową, i z powodzeniem ma szansę dorównać The Mazer Cup International Mead Competition w Kolorado.

Wartość kulturowa jaką niosą ze sobą takie organizacje jak Kings of Mead oraz EMMA jest trudna do zbagatelizowania. W końcu, to miód pitny był trunkiem celebracyjnym wsród dawnego społeczeństwa nie tylko polskiego, ale również słowiańskiego. 

Zdjęcia z wydarzenia są dostępne na naszym profilu Facebook [zobacz].

Trzymamy kciuki za Organizatorów oraz ten interesujący projekt. A wszystkich naszych czytelników zachęcamy do wysłuchania naszych podcastów na temat miodów pitnych i ich wartości kulturowej, a także do zaobserwowania profili Kings of Meads, Mead Madness Cup, oraz EMMA.

Mamy nadzieję, że przyszły rok zaowocuje w lepsze okoliczności świętowania rozwoju branży miodosytniczej na świecie, a my spotkamy się w pełniejszym gronie.

Autor reportażu: Karolina Lisek, Szymon Gilis
Zdjęcia: Karolina Lisek, Szymon Gilis
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę