Ładowanie

Czy “Tryzna” pogrzebała słowiańskie opowiadania? – recenzja antologii

tryzna planeta czytelnika słowiańska antologia

Czy “Tryzna” pogrzebała słowiańskie opowiadania? – recenzja antologii

PATRONAT MEDIALNY ISAP | WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Tryzna jest słowiańskim obrzędem pogrzebowym, w trakcie którego żegnano zmarłą osobę. Po rytualnej ceremonii uczestnicy obrzędu zasiadali do uczty na cześć zmarłego. Po zakończeniu uczty ciało palono na stosie, a pozostałe szczątki grzebano.

Autor: Praca zbiorowa/Antologia
Tytuł: Tryzna
Wydawnictwo: Planeta Czytelnika
Ilość stron: 416
Data premiery: 2022-07-22

Tryzna Antologia

Pod wspólnym tytułem Tryzna ukazała się antologia słowiańska wydana przez wydawnictwo Planeta Czytelnika. Jak to z antologiami bywa, możemy znaleźć w nich opowiadania, przez które czytelnik przechodzi nie zostawiając wiele z ich treści w swej pamięci, ale są też takie, które na długo będziemy wspominali. Czasami żałujemy, że opowiadanie już się zakończyło, bo mogłoby stanowić większą, dłuższą historię.

Weles – bóg choroby i uzdrowienia

Co odkryjemy w Tryźnie?

Tryzna to dobry zbiór opowiadań połączonych wspólnym tematem – mitologią słowiańską. Autorzy poszczególnych opowiadań umiejscowili akcję swoich utworów w przeróżnych realiach czasu, przestrzeni czy historii. Znajdziemy zatem opowiadania dziejące się wieki temu, ale też takie, które osadzono współcześnie. Autorzy świetnie wprowadzili mroczny klimat, wplatając w akcję demony i bogów znanych ze słowiańskiej mitologii. Każdy z autorów ma oczywiście indywidualne podejście do wyznaczonych ram tematu, czego efektem jest wspaniała różnorodność opisywanych historii.

Słowiańskie Zaświaty, czyli rzetelny opis religijności Słowian

Mariaż współczesności z historią

Po Tryznę warto sięgnąć, by samemu przekonać się, czy słowiański demon jest dla nas straszniejszy we współcześnie osadzonym opowiadaniu, czy bardziej mu pasuje klimat wczesnego średniowiecza. Strach dawno temu był taki sam jak teraz, a ludzie tak samo bali się czegoś niezrozumiałego czy nadprzyrodzonego. Czegoś, co mogło wywołać przerażenie, czy przynieść niespodziewaną śmierć.

Jeśli mam wspomnieć opowiadania, które szczególnie zapadły mi w pamięć, to wymienię: Anus Mundi, Jędza, Wodnik, To złożona kwestia czy Powrót. To oczywiście jest mój subiektywny wybór. Wierzę jednak, że każdy znajdzie tu coś, co mu się z pewnością spodoba.

KUP KSIĄŻKĘ

tryzna antologia słowiańska planeta czytelnika słowiański horror

Autor artykułu: Marcin Patela
Korekta: Adrianna Patela
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa