Ładowanie

Sława – Słowiański Festiwal Wokół Korzeni. Wywiad z organizatorami

Festiwal Sława

Sława – Słowiański Festiwal Wokół Korzeni. Wywiad z organizatorami

W 2022 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Sława. Impreza była kameralna i dzięki temu bardzo rodzinna. Uczestniczyło w niej około 400 osób. W krótkim wywiadzie rozmawialiśmy z Adrianną Wieczorek — menadżerem wydarzenia.

Cel Festiwalu Sława

Festiwal Sława powstał z potrzeby miłości i obecnej sytuacji na świecie. Festiwal ma na celu zjednoczenie Słowian, Celtów, Skandynawów i wszystkich sympatyków poprzez wiedzę, wiarę, obyczaje, taniec i śpiew.

W programie festiwalu znaleźć można było wiele fantastycznych wykładów i warsztatów bazujących na merytoryce i odkryciach historycznych. Festiwal to również dwie sceny i miejsce dla zespołów grających tradycyjną muzykę folkową. Nie zabrakło również miejsca dla ciekawych eksperymentów — jedna ze scen bazowała na połączeniu muzyki etnicznej i brzmień elektronicznych.

Turniej Wojów Olfrygt 2020 – galeria zdjęć

Niejednokrotnie słyszałam, że artyści, przygotowując program pod Festiwal Sława, wyszli znacznie poza strefę swojej codziennej działalności i uzyskali zaskakujące rezultaty. Wynika z tego interesujący wniosek: abyśmy pamiętali o naszej podstawie, o naszych przodkach, byśmy bazowali na ich kulturze, odkryciach i dokonaniach, właśnie po to, by z tą wiedzą i świadomością rozwijać się i brnąć przed siebie.

Słowiański duch i klimat

To na czym najbardziej zależało mi przy organizacji tego wydarzenia, to zachowanie balansu między wiedzą i wiedzą akademicką a swobodą i otwartością. Wierzę, że to się udało. Dawne kultury i wierzenia pozostaną zawsze w pewnym stopniu nieodkryte. To, co można przeżyć w pełni, a czego nie znajdziemy w książkach, to duch i klimat. Historia naszych przodków płynie przecież w naszych żyłach.

Inspiracje do powstania Festiwalu Sława

W miejscu, w którym odbyła się Sława już od kilku lat gości Festiwal Organic, którego ważnym elementem jest Wioska Słowiańska. Tu właśnie pojawił się pomysł stworzenia osobnego wydarzenia, oscylującego w całości wokół dawnych kultur.

Jak obchodzić Dziady jesienne?

Z ciekawostek dodam, że jako event manager do projektu dołączyłam dość późno, bo dopiero w lutym, a pierwsze rozmowy prowadzone były podczas organizowanego przeze mnie festiwalu na… Sri Lance.

Czy festiwal jest dedykowany tylko dla Słowian?

Oczywiście, że nie! Festiwal Sława jest dla wszystkich osób otwartych na przeżycie czegoś wyjątkowego i dowiedzenie się czegoś ciekawego. Przede wszystkim, dla osób tolerancyjnych, ponieważ festiwal bazuje na silnej podstawie i wiedzy, ale otwarty jest na eksperymenty i poszukiwania. Nie jest to rekonstrukcja historyczna, nie są to targi naukowe. Jest to radosna celebracja życia, możliwość uczestnictwa w fascynujących warsztatach, w niesamowitych koncertach. Z zachowaniem klimatu dawnych kultur, ale i swobody — czasem na poważnie, a czasem z przymrużeniem oka. 

Jakie macie plany na przyszłość?

Przyszłość pokaże. Nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale zachęcamy do śledzenia naszego fanpage’a: https://www.facebook.com/FestiwalSlawa Tu we właściwym czasie znajdziecie wszystkie nowinki i informacje dotyczące planów i pomysłów.

Autor wywiadu: Andrzej Pajdziński
Gość wywiadu: Adrianna Wieczorek
Korekta: Karolina Lisek
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa