Ładowanie

„Borka i Sambor”- #2: Myszy

„Borka i Sambor”- #2: Myszy

Minął już kawał czasu od recenzji poprzedniego tomu komiksu iSAP: “Borka i Sambor- Postrzyżyny.

Pierwszy tom przygód Borki i Sambora zachwycił i pokazał, że chcieć to móc, udowadniając że komiks może być idealnym narzędziem do przekazywania wiedzy historycznej, przeplatając ją z legendą oraz fantazją jednocześnie. Dzięki swojej formie z łatwością przyciąga najmłodszych. Forma i treść Borki i Sambora jest idealną syntezą pozwalającą zainteresować dzieci naszą historią i odległymi czasami wczesnego średniowiecza. Myślę, że dla moich przyszłych dzieci będzie to początek przygody, jaką jest odkrywanie historii, legend oraz mitologii naszych przodków. Przygody, która w moim przypadku trwa kilkanaście lat i będzie trwała do końca moich dni.

Borka i Sambor – 2 – Myszy. Źródło grafiki: www.gildia.pl

Tytuł: Borka i Sambor –#2: Myszy
Scenarzysta: Elżbieta Żukowska
Ilustrator: Karol “KRL” Kalinowski
Redakcja: Łukasz Narolski
Koordynacja: Magda Robaszkiewicz
Korekta: Dariusz Stryniak
Skład graficzny: YOS Studio, Poznań
Wydawca: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Seria: Borka i Sambor
Ilość stron: 32
Format: A4
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-61391-17-3

Mamy już jesień i właśnie jej coraz dłuższe wieczory w końcu pozwoliły na dokończenie tej recenzji. Zacznę od tego, że nie zawiodłem się i kolejny raz winszuję autorom dobrze wykonanej pracy. Sam już wstęp do opowieści przynosi pewnego rodzaju zaskoczenie, wprowadzając przepis na miodowe placki mamy Borki, będący słodką wariacją na temat podpłomyka – zachęcając tym dzieci do eksperymentów kulinarnych wraz z rodzicami. Wspólne przygotowywanie posiłków niesie bardzo dużo walorów edukacyjnych i terapeutycznych oraz zacieśnia więzy rodzinne.  Myślę, że to idealny pomysł na spędzenie z maluchami czasu i znalezienie dla dzieci zajęcia na przedłużające się  deszczowe dni.

Borka i Sambor – 2 – Myszy. Skan komiksu.

Borka i Sambor – 2 – Myszy. Skan komiksu.

     Kolejna przygoda Borki i Sambora rozpoczyna się także jesienią. W tę porę roku idealnie wprowadza nas grafika znajdująca się na przedniej stronie okładki. Przygody możemy podzielić na trzy wątki, przeplatające się nawzajem. Dzięki takiemu zabiegowi całość opowieści jest bardzo dynamiczna i nie ma miejsca na przestój. Oczywiście Elżbieta Żukowska nie zapomniała także o drugim aspekcie edukacyjnym, poza historycznym – we wszystkich wątkach przedstawiono ważne postawy i wartości w życiu, jednocześnie w prześmiewczy sposób potępiając te niewłaściwe. Opowieść więc niesie ze sobą ważny morał, który na pewno wychwycą dzieciaki.  Pierwszy wątek opowieści dotyczy władcy Popiela i bezlitosnego, kolejnego w tym roku, opodatkowania chłopów poprzez wymuszanie oddania kolejnych worków zboża. Powodują one zatroskanie mieszkańców i w końcu interwencję u Komesa. Drugim wątkiem jest kontynuacja historii z poprzedniego zeszytu, dotyczącej tajemniczego jaja oraz wodnika, w którym przewodzi Borka. Ostatnim wątkiem jest przygoda Sambora oraz Siemka , którzy na własną rękę postanawiają się dowiedzieć co dzieje się w grodzie Popiela, powodując tak duże zapotrzebowanie na jedzenie. Historia Borki i Sambora tym razem kończy się ich zniknięciem, jednocześnie zapowiadając kolejne przygody. Gdzie zniknęli, będziemy mogli dowiedzieć się w kolejnym tomie.

 Elżbieta Żukowska przedstawia swoją wersję historii spisanej przez kronikarza Galla Anonima w „Kronice Polskiej”, czyli legendę o księciu Popielu, co go myszy zjadły. Pomimo swojej prostoty historia angażuje i daje bardzo dużo bodźców emocjonalnych. Paleta barw oraz styl rysowania postaci i otoczenia pozwala na skupienie się na najważniejszych aspektach historii. Także tym razem autorzy nie zawiedli i na ostatniej stronie zamieścili słowniczek pojęć, w którym znajdują się w prosty i przystępny sposób wytłumaczone dla maluchów słowa, mogące być dla nich nieznane. Słownik został podzielony na frazy wypowiadane przez Sambora oraz te, które wypowiada Borka.

Trochę informacji o autorach:
 Elżbieta Żukowska – Literaturoznawczyni, scenarzystka komiksowa, animatorka projektów kulturalnych. W pracy badawczej zajmuje się mitem słowiańskim oraz monomitem w narracyjnych strukturach literackich i filmowych.

 Karol KRL Kalinowski – jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów komiksowych w Polsce. Magister sztuki po kierunku projektowanie graficzne, pracuje jako bibliotekarz. Komiks jego autorstwa pt. Kościsko zdobył Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016.

Obecnie seria Borka i Sambor liczy 4 tomy:

Dziękuję za udostępnienie do recenzji komiksu przez Łukasza Narolskiego oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie .

Jesień się zaczęła, a więc to dobry czas na pracę twórczą. Możecie wyczekiwać więc recenzji kolejnych przygód Borki i Sambora.

Autor: Karol Grabowski
Korekta: Ewa Jabłońska
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC- BY- SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę

Opublikuj komentarz