Ładowanie

Skwer Światowida pod Wawelem? Petycja Rodzimowierców

świętowit

Skwer Światowida pod Wawelem? Petycja Rodzimowierców

Gromada Wolni Rodzimowiercy Krakowa działająca od lipca 2020 roku zorganizowała zbiórkę podpisów pod petycją do Rady Miasta Krakowa by skwerowi pod Wawelem, gdzie znajduje się rzeźba będąca kopią idola ze Zbrucza, nadać imię Światowida.

Oryginalny posąg Światowida wydobyty został z rzeki Zbrucz w 1848 roku i według najnowszych badań pochodzi z XI wieku.   tym roku mija 170 lat od dotarcia do Krakowa 12 maja 1851 r.  kamiennego słupa zwanego Światowidem.  Więc jest idealna okazja na uczczenie tego wielkiego wydarzenia dla Krakowa.

iSAP: Poleca Muzeum: Wystawa „Taki inny Światowid” [przeczytaj]

Kamienna kopia posągu Światowida powstała w latach 1963–1968, została wykonana przez Józefa i Waldemara Wesołowskich, umieszczona została pod Wawelem w 1968 roku.
Obok niej rósł charakterystyczny kasztanowiec będący pomnikiem przyrody. Niestety został zniszczony po nawałnicy 9.07.2021 r. Obecnie rzeźba wykorzystywana jest także do celów kultowych przez lokalnych rodzimowierców , którzy u podnóża posągu składają drobne obiaty a także znicze. Posąg w 2008 roku został zniszczony przez wandali przez co musiał być podany renowacji. Dodatkowo znicze i ofiary zdarzają się być niszczone i przenoszone na pobliską kapliczkę. 

 iSAP: O znikających zniczach pod krakowskim Światowidem i nie tylko – rozmowa z Wojsławem Brożyną, obiatnikiem Gromady MIR Kraków [przeczytaj]

Idola ze Zbrucza można podziwiać niedaleko od przyszłego skweru  w Muzeum Archeologicznym mającym swoją siedzibę 400 m dalej przy ulicy Senackiej 3.

Petycję do Rady Miasta Krakowa o nadanie zieleńcowi pod Wawelem imienia Światowida można podpisać tutaj.

Światowid pod Wawelem- lokalizacja repliki

Autorka artykułu: Karol Grabowski
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0