Ładowanie

Mitologia Słowian dla dzieci – “Atlas mitologii świata”

Mitologia Słowian dla dzieci – “Atlas mitologii świata”

Jak sprawić, by mitologia Słowian była przystępna dla najmłodszych? Co dać dziecku, by miało możliwości poczuć jak wielki jest świat, a w szczególności świat wierzeń różnych ludów i tym samym źródło ich kultury?  Nie ma jednej kultury, która z niejednych wierzeń wyrosła. “Atlas Mitologii Świata” właśnie to przekazuje dzieciom, które są żądne wiedzy i poznawania świata.

Tytuł: Atlas mitologii świata
Redakcja: Agnieszki Antosiewicz
Autorzy:  Maria Zagnińska, Paulina Roszak-Niemirska,
Konrad Stanilewicz, Alicja Kaczmarska-Strzebońska,
Urszula Kamińska
Ilustracje : Mikołaj Kamler, Joanna Mosińska,
Elżbieta Moyski, Beata Żurawska,
Jadwigi Żelazny , Ola Maciejewska, Ola Krzanowska
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Greg

“Atlas mitologii świata” dobrą szkołą różnorodności

[iSAP: Baba Jaga w relacji z dziećmi – recenzja książki “Jaka jesteś Babo Jago?” autorstwa Katarzyny Górewicz]

Od najmłodszych lat, czyli odkąd  pamiętam, w szkole uczono nas o mitach z różnych stron świata. Zazwyczaj były to mity starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Co bardziej dociekliwi dostawali jeszcze informacje na temat mitologii German oraz Skandynawów, jednakże były one szczątkowe (więcej można było się dowiedzieć z Universum Marvela).  Mitologia Słowian jakby nie istniała… Do czasu.

Mitologią można nawet nazwać wierzenia chrześcijan, ponieważ występują tam opowieści o bóstwach i istotach nadprzyrodzonych (np. aniołach) oraz zaadaptowane historie z innych wierzeń, głównie starożytnej Mezopotamii.

Czym dokładnie jest mitologia? Składają się na nią różne opowieści o bogach i bohaterach. Przepełniona jest wieloma nieprawdopodobnymi przygodami i zdumiewającymi wydarzeniami. To także opisy postaci, które tworzyły świat – potworów oraz fantastycznych stworzeń przemierzających rodzimą dla nich krainę. Z mitów możemy wyczytać co dla ludzi danego regionu jest ważne i piękne, czym gardzą oraz przed czym przestrzegają. Całość jest niczym innym jak źródłem kultury – tym co kształtuje i odróżnia “swoich” od “innych”.

Bajeczny świat mitów w “Atlasie mitologii świata” 

[iSAP: “Księga babiogórskich opowieści” – recenzja książki spod Babiej Góry]

Już sama okładka “Atlasu mitologii świata” daje wiele nadziei. Patrząca się na czytelnika uśmiechnięta postać brodatego, niebieskiego niby-człowieka z wymalowanymi znakami na całym ciele, zachęca do otworzenia książki w twardej okładce.

Po otwarciu atlasu widzimy mapę świata z zaznaczonymi jego regionami, z których pochodzą omawiane wierzenia. Nareszcie okazało się, że mitologia Słowian istnieje! Aż dziw bierze, że w szkołach nauczana jest każda inna mitologia oprócz naszej, rodzimej.

Warto zagłębić się w każdy z rozdziałów, zaczynając oczywiście od wstępu, który kierowany jest nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych. Obie grupy odbiorców mogą dowiedzieć się czym jest mit i mitologia oraz czego można spodziewać się czytając i jednocześnie podziwiając “Atlas mitologii świata”.

Wszystko na swoim miejscu

[iSAP: “Borek i Bogowie Słowian” Igor D. Górewicz – recenzja]

Całość atlasu jest bajecznie zilustrowana, a teksty są tak napisane, aby trafiały do najmłodszych. Jednak niech Was to nie zwiedzie  – dorośli również mogą wiele dowiedzieć się z “Atlasu Mitologii Świata”. Przeglądając strona po stronie, nie mogłem się napatrzeć na piękne grafiki, które w cudowny sposób dopełniały każde zdanie zawarte w atlasie. 

Należy tutaj wspomnieć, że atlas jest podzielony na rozdziały, które poruszają temat następujących mitologii:

 • Greckiej
 • Słowiańskiej
 • Nordyckiej
 • Chińskiej
 • Japońskiej
 • Egipskiej
 • oraz Azteków  

Każdy z rozdziałów poświęcony danej mitologii podzielone jest także na tematy:

 • Powstanie świata
 • Obraz świata mitycznego
 • Postacie mitologiczne
 • Najciekawsze historie
 • Przedmioty 

Dzięki takiemu zabiegowi edytorskiemu, wszystko jest na swoim miejscu – można wrócić w bardzo łatwy sposób do interesującego nas fragmentu, by przypomnieć sobie wcześniej pozyskaną wiedzę. Poza tym, przecież zbieranie wiedzy polega też na umiejętności jej porządkowania.

Wnętrze “Atlasu mitologii świata”, źródło: Wydawnictwo Greg.

Zachwyt pełną piersią nad “Atlasem mitologii świata”

Nie potrafię przestać się zachwycać tą publikacją. Choć mam już prawie 40 lat, jestem zachwycony za każdym razem, gdy sięgam po “Atlas mitologii świata”. Mam także nadzieję, że będę miał okazję w przyszłości pokazać ten atlas swojemu dziecku. Siądę na skraju jego łóżka i zacznę czytać mu te mityczne historie, jednocześnie pokazując wizje artystyczne mitycznych postaci. 

Najbardziej cieszę się, że w atlasie pojawiła się nasza rodzima mitologia słowiańska. To, co mnie jednak najbardziej zaciekawiło, to mitologia chińska, japońska, aztecka oraz egipska.

Mitologia Słowian – czy rzeczowo?

Mając na swoim koncie przeczytaną już niejedną publikację naukową w temacie mitologii słowiańskiej, z pewną dozą niepewności mogę stwierdzić, że informacje zawarte w atlasie są bardzo dobre. Nie ma tam rzeczy wyssanych z palca, a te które budzą wątpliwości, także w świecie nauki, zostały zinterpretowane na sposób najmniej drażliwy. 

[iSAP: Najlepszy audiobook dla dzieci osadzony w słowiańskim świecie]

To co jednak mnie zdziwiło, to przedstawienie Świętowita jako boga najważniejszego. Znając wierzenia Słowian, wiemy także o tym, że boga nadrzędnego i jedynego w nich nie było. Co prawda, w wielu miejscach był bóg, któremu oddawało się głównie cześć – był on jakby opiekunem danego miejsca (np. Świętowit na Arkonie), jednakże nie była to domena słowiańszczyzny, a miejsca kultu danego boga. Świętowit był bogiem dość lokalnym, znanym na zachodniej słowiańszczyźnie, na wschodzie natomiast nie był popularny. Dlatego twierdzę, że nie mógł być głównym bogiem Słowian. 

Mimo to, z całego serca i zgodnie z posiadaną wiedzą polecam “Atlas mitologii świata” jako pierwszą książkę dla dzieci na ich drodze do poznania wierzeń przodków.

Mitologia Słowian? Poproszę

Jestem przekonany, że ta publikacja będzie mieć wielu fanów nie tylko w gronie najmłodszych czytelników, ale także wśród dorosłych. 

Starsze pokolenie dostanie dzięki niej pretekst do poszukiwania mitów i podań innych kultur. W każdym razie, jest to książka dla tych, którzy starają się w wzbudzić w swoich dzieciach ciekawość świata i żądzę wiedzy.

Nadaje się na prezent dla dzieci w każdym wieku, nawet takich 40+. Obecnie na polskim rynku wydawniczym nie znajdziecie zbyt wiele tak jakościowych publikacji dla dzieci.

Książkę można zakupić na stronie wydawnictwa: KUP KSIĄŻKĘ

mitologia słowian dla dzieci atlas mitologii świata

Mam nadzieję, że w przyszłości na rynku polskim pojawi się atlas tylko z mitologią słowiańską, która będzie bogato ilustrowana i przekaże o wiele więcej, niż udało się zmieścić w omawianym “Atlasie mitologii świata”.

Autor artykułu: Szymon Bronimir Gilis
Korekta: Adrianna Patela
W ramach iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa
CC BY-SA 3.0

Materiał powstał w oparciu o współpracę